fbpx Skip to content

Blog

Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne?

Podpisując umowę, najemca zgadza się na wszystkie zawarte w niej zasady z pełną świadomością. A co, jeśli nie zastosuje się on do warunków umowy? Jak wypowiedzieć umowę najmu w sposób prawidłowy? Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule!

Wypowiedzenie umowy najmu — powód

Podstawą każdej wypowiadanej umowy musi być właściwy, sensowny powód. Jeżeli właściciel mieszkania ma podstawy, aby wypowiedzieć umowę przed terminem jej wygaśnięcia, powinien je wymienić na wypowiedzeniu, aby mogło ono wejść w życie. Do najczęściej podawanych powodów wypowiedzenia należą między innymi: zaległości w opłatach, nieprzestrzeganie zasad wynajmu zawartych w umowie czy działania mające na celu dewastację wynajmowanego miejsca. Bez podania konkretnych powodów, najemca nie ma obowiązku przyjąć wypowiedzenia, przez co staje się ono bezskuteczne.

Jeśli masz do wynajęcia mieszkanie, zleć jego zarządzanie specjalistom z InHarbor

zarządzanie najmem Poznań

Wypowiedzenie umowy najmu — forma pisemna

Jeżeli dojdzie do momentu, w którym właściciel chce wypowiedzieć umowę wynajmu, musi pamiętać o zachowaniu oficjalnej formy pisemnej. Wypowiedzenie w formie ustnej nie ma rzeczywistego pokrycia, co sprawia, że najemca nie musi go traktować poważnie. Forma pisemna jest podstawą zarówno w przypadku zawiązywania umów jak i ich kończenia, dlatego warto o tym pamiętać.

Wypowiedzenie umowy najmu — terminy

Aby wypowiedzenie umowy mogło wejść w życie, ważne jest określenie oraz przestrzeganie terminów jego złożenia. Zgodnie z obowiązującymi normami, zwykle okres wypowiedzenia to jeden miesiąc, liczony od dnia dostarczenia wypowiedzenia. Okres ten może również trwać do konkretnego dnia miesiąca, jeżeli w umowie znalazł się odpowiedni zapis.

Wypowiedzenie umowy — zaległe opłaty

Wypowiedzenie z powodu zaległego czynszu nie będzie miało mocy prawnej, jeżeli właściciel mieszkania nie poinformuje najemcy odpowiednio wcześniej o zaległościach. Działania mogą zostać podjęte w momencie, gdy najemca zalega z czynszem przynajmniej dwa pełne okresy. W takim przypadku właściciel powinien określić dodatkowy termin jako możliwość spłaty zaległości, zanim sięgnie po wypowiedzenie umowy.

Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne? Podsumowanie

Wynajem mieszkania to pewnego rodzaju transakcja wiązana, dająca korzyści obu stronom umowy. Właściciel nieruchomości udostępnia powierzchnię mieszkalną najemcy zgodnie z warunkami zawartego porozumienia, zaś najemca jest zobowiązany do comiesięcznego płacenia określonej w umowie kwoty za wynajem. Podczas sporządzania umowy właściciel może dodać swoje zasady użytkowania mieszkania oraz przedmiotów, które się w nim znajdują. Warto jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy najmu może być bezskuteczne i stosować się do obowiązujących norm prawnych. 

Nie musisz już zawracać sobie głowy kwestiami prawnymi czy komunikacją z lokatorem. Powierz zarządzanie najmem profesjonalistom z InHarbor – KONTAKT