fbpx Skip to content

Blog

Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Czynsz, podatki i więcej

Wynajęcie własnego lokalu wiąże się z przygotowaniami oraz zgromadzeniem odpowiedniej wiedzy w tym temacie. Właściwe przygotowanie mieszkania, zamieszczenie ogłoszenia czy stworzenie umowy zawieranej z lokatorem to tylko kilka z zadań właściciela. Jedną z ważniejszych kwestii, która wciąż budzi wiele pytań, jest wyliczenie wysokości czynszu za wynajem mieszkania. Jakie czynniki wpływają na sumę i co należy wliczyć w czynsz? Jaki podatek zapłacisz? Przekonaj się, jak właściwie rozliczyć wynajem mieszkania.

Jak obliczyć wysokość czynszu za wynajem mieszkania?

Na koszty wynajmu mieszkania składa się kwota:

wynajem lokalu rozliczenia
  • którą należy zapłacić właścicielowi za udostępnienie lokalu,
  • kwoty odprowadzane między innymi do administratora budynku,
  • opłaty za media. 

Wynajmując mieszkanie możesz zdecydować, czy chcesz, by lokator dostarczał Ci opłaty wynikające zarówno z udostępnienia lokalu, jak i z kosztów jego utrzymania. Czy pozostawisz kwestię dodatkowych opłat do załatwienia samodzielnie. Możesz wybrać taką formę zarządzania płatnościami, jaka będzie dla Ciebie najwygodniejsza. 

Jasna komunikacja 

W ogłoszeniu należy zawsze uwzględnić, czy wysokość czynszu liczona jest razem z opłatami za media oraz kosztami administracyjnymi, czy jest uwzględniana osobno. Aby ustalić wysokość czynszu, która zadowoli obie strony, warto wziąć pod uwagę lokalizację czy też stan techniczny mieszkania. Warto również porównać ceny podobnych mieszkań dostępnych na rynku, aby wiedzieć, w jakie kwoty najlepiej celować.

Wiele wartościowej wiedzy znajdziesz w naszym newsletterze:

Jak pobierać opłaty za wynajem mieszkania bezpiecznie? 

Opłaty za wynajem mieszkania można pobierać na kilka sposobów. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest umówienie się z lokatorem na przelew do konkretnego dnia miesiąca. Wtedy od razu masz wygodny wgląd w to, czy w danym miesiącu najemca opłacił wszystko jak należy lub czy pojawiły się jakieś opóźnienia. Mniej popularnym rozwiązaniem jest rozliczanie się bezpośrednio w gotówce. Wymaga to jednak wizyty w mieszkaniu raz w miesiącu, a także stwarza zagrożenie w związku z przemieszczaniem się z gotówką w kieszeni. Choć niektórym osobom taki sposób może wydawać się lepszy, płatności elektroniczne pozostają jednym z bezpieczniejszych sposobów rozliczania.

zarządzanie najmem Poznań

Podatek od wynajmu lokalu – co warto wiedzieć?

Wynajem mieszkania wiąże się także z podatkiem, który należy zapłacić w danym okresie rozliczeniowym. Jako osoba prywatna możesz zdecydować się na rozliczenie na zasadach ogólnych, czyli w formie podatku dochodowego lub na zasadach ryczałtu. Każdy rodzaj rozliczenia ma inne stawki procentowe: 

  • w przypadku podatku dochodowego zapłacisz 17% dochodu, gdy nie przekracza on 120 tys. złotych lub 32% po przekroczeniu tej kwoty,
  • stawki ryczałtowe wynoszą 8,5% przy kwocie do 100 tys. złotych oraz 12,5% powyżej tej kwoty. 

Jako właściciel mieszkania możesz ustalić, w jaki sposób chcesz rozliczać swoje dochody z wynajmu lokalu, tak, by były one dla Ciebie korzystne. Wiesz już, jak rozliczyć wynajem mieszkania. A jeśli masz pytania, napisz do nas!