fbpx Skip to content

Blog

Co zrobić, jeśli lokator nie płaci czynszu? 5 wskazówek 

Jako właścicielowi mieszkania być może zdarzyła Ci się sytuacja, że lokator nie płaci czynszu w umówionym terminie. Jeśli zastanawiasz się co dalej zrobić, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Z pewnością jest parę wyjść z takiej sytuacji. Jakich? Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

1. Rozmowa z lokatorem

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest kontakt z najemcą i ustalenie jak wygląda sytuacja. Może się okazać, że lokator spóźnia się z przelewem ze względu na wyjątkową sytuację lub losowe zdarzenie. Jeśli sytuacja jest jednorazowa, a opóźnienie niezbyt duże, spokojna rozmowa będzie dobrym rozwiązaniem. Wykazanie zrozumienia i wspólne dojście do rozwiązania (np. płatność w ratach w ustalonych terminach) może sprawić, że wielu lokatorów podejdzie do sprawy poważnie. 

2. Wezwanie do zapłaty i wypowiedzenie

Jeśli najemca nie zapłacił czynszu za trzy okresy płatności, możesz wypowiedzieć umowę najmu. Na początku należy poinformować o tym lokatora drogą pisemną i wyznaczyć termin spłaty zaległości. Jeśli najemca nie podejmie żadnych działań, możesz wypowiedzieć umowę. W dokumencie należy zanotować przyczynę wypowiedzenia. Od odebrania przez najemcę wypowiedzenia powinien minąć minimum jeden miesiąc kalendarzowy. Prawo do wypowiedzenia umowy zobowiązuje również wówczas, jeśli lokator płaci czynsz częściowo, a jego zaległości odpowiadają sumie trzykrotności miesięcznego czynszu.

3. Zaległy czynsz, a droga sądowa

Jeśli nie udało się dogadać z lokatorem, a wezwanie do zapłaty również nie przyniosło oczekiwanego skutku, można wejść na drogę sądową. W sytuacji, gdy zaległość nie przekracza 20 tysięcy złotych, sprawa może zostać rozpatrzona w postępowaniu uproszczonym. Po otrzymaniu orzeczenia z klauzulą wykonalności, możesz złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że sprawą zajmie się komornik i spróbuje odzyskać Twoje pieniądze. 

zarządzanie najmem Poznań

4. Umowa najmu okazjonalnego

Jeśli chcesz być dobrze zabezpieczony na wypadek nieprzewidzianych sytuacji z lokatorem, warto już na samym początku rozważyć umowę najmu okazjonalnego. Dzięki niej lokator składa oświadczenie, że ma gdzie mieszkać po zakończeniu umowy najmu. Tym samym po wypowiedzeniu umowy, właściciel nie ma obowiązku zapewnić najemcy lokalu zastępczego. Więcej o umowie najmu okazjonalnego i o tym jakie dokumenty trzeba przygotować przeczytasz tutaj.

5. Wybór odpowiedniego lokatora

Żeby unikać sytuacji, kiedy lokator nie płaci czynszu, najlepiej jest skrupulatnie podejść do wyboru odpowiedniego lokatora. Możesz poprosić o udokumentowanie jego dochodów. Jeśli potencjalny najemca nie pracuje np. ze względu na studia, można wymagać poręczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Więcej na temat tego jak bezpiecznie wynająć mieszkanie przeczytasz tutaj.

Lokator nie płaci czynszu – skorzystaj z profesjonalnych usług!


Pamiętaj, że zarządzanie najmem polega m.in. na kontroli terminowego płacenia czynszu i bieżącym kontakcie z lokatorami. Dlatego możesz skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie. Dowiedz się więcej o zarządzaniu najmem przez InHarbor.