fbpx Skip to content

Blog

Dobry zarządca nieruchomości, czyli jaki? 5 cech skutecznego zarządcy

Zarządzanie nieruchomościami na wynajem to zajęcie wymagające odpowiedniego podejścia oraz czasochłonne. W przypadku, gdy lokali jest więcej niż jeden, właściciel powinien wziąć pod uwagę możliwość zatrudnienia profesjonalnej osoby na stanowisko zarządcy nieruchomości. Dobry zarządca nieruchomości może okazać się dużym odciążeniem oraz pomocą przy wielu aspektach związanych z zarządzaniem najmem. Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na to stanowisko?

Doskonale zna prawo nieruchomości oraz rynek

Niezbędną rzeczą, na której często bazuje wybór właściwego pracownika, jest znajomość prawa nieruchomości. Rozumienie oraz obeznanie w przepisach, dotyczących wynajmowanego lokalu, budynku, właściciela i lokatora to absolutna podstawa tego zawodu. Niezwykle przydatna okaże się również znajomość rynku nieruchomości, zwłaszcza okolicy Twojej nieruchomości. Dodatkowo, bycie na bieżąco i śledzenie trendów pozwala m.in. ustalać konkurencyjne wysokości czynszu.

Posiada wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne

zarządzanie najmem zarządca

Kolejnymi podstawowymi cechami, których nie może zabraknąć w przypadku osoby starającej się o stanowisko zarządcy nieruchomości, są umiejętności interpersonalne i komunikatywność. Pracownik na tym stanowisku musi z łatwością porozumiewać się z lokatorami oraz właścicielami nieruchomości w każdej kwestii. Właściwa komunikacja pozwoli uniknąć konfliktów, wynikających z nieporozumień lub niedomówień po każdej ze stron. Sympatyczne podejście do ludzi, a także profesjonalizm i etyka pracy sprawią, że dobry zarządca nieruchomości będzie cieszył się sympatią wśród całej społeczności.

Potrzebujesz profesjonalnego zarządcy nieruchomości? Sprawdź szczegóły naszej usługi zarządzanie najmem!

Finanse i rachunki to nie problem

Nieodłączną rolą zarządcy nieruchomości będzie także dbanie o rachunkowość i finanse danego obiektu. Wśród zadań związanych z tym zagadnieniem można wyliczyć nie tylko odbieranie należności za wynajem od lokatorów, ale także odpowiednie dysponowanie pieniędzmi pod kątem niezbędnych remontów i napraw czy przekazywanie opłat za media. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych ustaleń między Właścicielem a zarządcą nieruchomości.

Jednocześnie dobry zarządca nieruchomości powinien sprawnie radzić sobie z analizą finansową, sprawdzając, czy koszty nie przewyższają zysków z wynajmu oraz czy nie ma żadnych zaległości w regulacji opłat. To niezwykle odpowiedzialne zadanie, które warto powierzyć osobie kompetentnej. 

Dobry zarządca nieruchomości a umiejętności techniczne

opiekun nieruchomości

Skuteczne zarządzanie nieruchomością wiąże się również z podstawową wiedzą w zakresie budowlanki oraz umiejętnościami technicznymi. Zarządca nieruchomości może znać się na podstawowych systemach, w tym wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych (lub mieć bazę sprawdzonych i rzetelnych fachowców).

Wiedza na ten temat pozwoli mu skutecznie doglądać wszelkich prac konserwatorskich oraz remontowych, wychwytując od razu ewentualne nieprawidłowości.

Zarządzanie czasem

Podstawą pracy na takim stanowisku powinno być również odpowiednie zarządzanie własnym czasem. Dzięki temu zarządca będzie potrafił odpowiednio uszeregować swoje obowiązki, aby dotrzymywać wszystkich terminów zobowiązań, a jednocześnie mieć czas na bieżące sprawy przy nieruchomości. Dobry zarządca nieruchomości może być motorem do osiągnięcia wielkiego sukcesu.