Jak tutaj wspomniano, gdy startujemy z pierwszą lub obracamy kilkoma nieruchomościami, firma zajmująca się wynajmem mieszkań stanowi dla nas lepszy i bardziej miarodajny pomysł niż samodzielna obsługa lokali. Jednak, aby dokonać wyboru odpowiedniej należy mieć na uwadze ciut więcej niż tylko niewywołującą grozy cenę.
Jak więc podejść do weryfikacji rynku i potencjalnych podmiotów, aby powierzyć swoje nieruchomości bez stresu?
Firma zajmująca się wynajmem mieszkań – newralgiczne aspekty, które trzeba mieć na względzie
Aby określić poziom i skalę kompetencji jednostek organizacyjnych branych pod uwagę należy kierować się zasadą odpowiedniego ukierunkowania. To znaczy: trzeba założyć, jakie aspekty będą niezbędne do pełnoprawnej obsługi naszych nieruchomości i w jakim zakresie chcemy oddelegować zadania. Gdyż, mając to na względzie, uda się ustalić, w jakim stopniu firma zajmująca się wynajmem mieszkań pokrywa te wytyczne. W tym celu trzeba szczególnym okiem spojrzeć na:
- poziom sprofilowania jednostki organizacyjnej. To znaczy, czy jej działania obejmują samo zarządzanie najmem, czy w grę wchodzą ujęcia dodatkowe, np. usługi remontowe czy doradztwo inwestycyjne. Im większa wszechstronność, tym bardziej prawdopodobne, że dana firma zajmująca się wynajmem mieszkań posiada rozeznanie i merytoryczne przygotowanie do właściwego poruszania się na rynku;
- skala i zakres obsługi. To, jakie czynności wchodzą w skład oferty, powie nam z kolei, czy dana marka posiada adekwatne zaplecze organizacyjne, by zapewnić właściwe wsparcie w mniej lub bardziej złożonej sytuacji.
Należy więc zwrócić uwagę, czy będziemy mieć np. pewność, że najemca przejdzie odpowiednią weryfikację. Usługa dotyczy też pokrycia wszystkich formalności, w tym rozliczenia comiesięcznych transakcji. A w razie konieczności, czy przeprowadzone zostaną działania na rzecz windykacji.
Firma zajmująca się wynajmem mieszkań – jakie dodatkowe niuanse należy rozważyć?
Przed podjęciem decyzji dobrze byłoby również ustalić:
- iluletnie doświadczenie firma zajmująca się wynajmem mieszkań posiada;
- jaką liczbę lokali obsługuje;
- jak zabezpiecza właściciela nieruchomości od strony prawnej;
- jakie procedury postępowania w razie krytycznych sytuacji (np. w obliczu nagłej awarii w mieszkaniu lub opóźnień przy opłacaniu czynszu) gwarantuje;
- jak raportuje swoje działania.
Wszystkie wymienione czynniki pozwolą podejść do wyboru jednostki organizacyjnej odpowiednio. A my zyskamy pewność, że niezależnie, czy obsługa nieruchomości dotyczy pierwszej, czy większej liczby, nad którą już sami nie panujemy, że nasz interes jest chroniony dobrze zorientowaną w tym celu ręką.