fbpx Skip to content

Blog

Ile można zyskać zlecając zarządzanie mieszkaniem? Case study 

Profesjonalne zarządzanie najmem w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Właściciele mieszkania lub mieszkań zwykle mają swoją pracę i wiele innych obowiązków, dlatego wolą oddelegować zadanie zarządzania najmem firmom, które się w tym specjalizują. Dziś na podstawie konkretnego przykładu naszego klienta przeanalizujemy co można zyskać zlecając zarządzanie najmem. 

Ile możesz zaoszczędzić na przygotowaniu mieszkania do wynajmu? 

Wszystko zaczyna się od przygotowania lokalu pod wynajem i od poszukiwania odpowiedniego lokatora. Cały ten proces może zająć bardzo różną ilość czasu. Zakładając, że mieszkanie jest już częściowo przygotowane na przyjęcie lokatora, samo posprzątanie lub znalezienie firmy sprzątającej może Cię kosztować kilka godzin pracy lub będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jeśli zależy Ci na wyższej cenie za wynajem, warto sprawić, żeby mieszkanie prezentowało się jak najbardziej atrakcyjnie. Tutaj z pomocą przychodzą profesjonalne firmy zajmujące się home stagingiem. Jednak ta usługa kosztuje zwykle od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

Case study – wynajem mieszkania w centrum Poznania

Nasz klient Pan Adam miał do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Poznania. Jednak w mieszkaniu było zgromadzonych wiele mebli, które niekoniecznie do siebie pasowały. Wspólnie ustaliliśmy plan dostosowania lokalu pod wynajem. Do głównych zadań należała nowa, bardziej nowoczesna aranżacja mieszkania, a koszty poniesione na rzecz nowego wyposażenia nie miały przekroczyć 1500 zł. Wprowadziliśmy także do lokalu niedrogie, ale atrakcyjne dodatki, takie jak obrazy, które wypełniły puste ściany i dały wrażenie przytulności czy też minimalistyczne dodatki. W ramach usługi wykonaliśmy także profesjonalne zdjęcia, które zachęciły większą liczbę potencjalnych najemców do kontaktu. Przygotowaliśmy tzw. moodboard, zajęliśmy się zakupem nowych elementów wyposażenia, a cała usługa kosztowała Pana Adama 15% od czynszu dla właściciela wskazanego na umowie, czyli w tym przypadku 360 zł miesięcznie. Łącznie wydał więc 1500 zł, natomiast zamiast wynająć mieszkanie za 1800 zł (których oczekiwał początkowo) udało się uzyskać cenę 2400 zł. Tym samym, przez kolejne 12 miesięcy Pan Adam zyskał aż 7200 zł. Jego początkowy koszt wyniósł 1500 zł, a więc 5700 zł stanowiło dodatkowy zarobek, dzięki podjęciu współpracy z firmą zarządzającą najmem. Oczywiście oddał z tego 15%, czyli rocznie kwotę 4320 zł, ale w tym miał zapewnione także znacznie więcej usług niż samo przygotowanie mieszkania. 

W trakcie trwania najmu właściciel mieszkania musi mierzyć się z wieloma zadaniami np.

  • zlecać naprawy usterek
  • rozliczać opłaty z dostawcami mediów
  • odpowiadać na telefony wynajmujących
  • kontrolować terminowe opłaty czynszu 
  • w przypadkach problemów z płatnościami – windykacja

Wszystko to sprawia, że ma na głowie kilka dodatkowych obowiązków, na które musi poświęcić swój cenny czas. Dodatkowo, w przypadku problemów, straty czasu i pieniędzy mogą być bardzo duże. W sytuacji Pana Adama w cenie 360 zł, czyli zaledwie 15% od czynszu, ma on zapewnione wszystkie wyżej wymienione usługi. Średnio zarządzanie najmem mieszkania zajęłoby mu około 2 godziny miesięcznie. Pan Adam zabezpieczył się także przed nieprzewidzianymi przypadkami, ponieważ w pewnym momencie pojawiła się usterka wynikająca z zaniedbania. Wężyk od armatury nie był wymieniany odpowiednio często i doszło do zalania. Cała koordynacja procesu, łącznie z kontaktem z ubezpieczycielem zajęła nam kilka godzin pracy.

Chcesz wynająć profesjonalną firmę do zarządzania najmem? Skontaktuj się z nami tutaj.