Najem krótkoterminowy w czasie pandemii stał się bardzo ograniczony ze względu na utrudnienia związane z podróżowaniem. Jednocześnie właściciele mieszkań często decydowali się na podniesienie standardu swoich lokali, żeby nadal być konkurencyjnymi. Aktualnie sytuacja znacznie się poprawiła i najem krótkoterminowy wrócił do łask. Czy w dobie rosnących wymagań dotyczących atrakcyjności mieszkań, najem krótkoterminowy nadal się opłaca? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Najem krótkoterminowy – co to jest?
Najem krótkoterminowy to usługa, która polega na udostępnieniu mieszkania na krótki okres czasu. Jest to ciekawa alternatywa dla hoteli czy też pensjonatów. Z najmu krótkoterminowego korzystają zarówno turyści, jak i osoby podróżujące w interesach. Taki rodzaj najmu ma tę przewagę nad hotelami, że nawet podczas podróży można poczuć się jak w domu. Wynajmujący coraz częściej stawiają na atrakcyjne, przytulne aranżacje albo zostawiają do dyspozycji najemców napoje lub przekąski. Mieszkania do wynajęcia na krótki termin są zwykle jeszcze lepiej wyposażone niż hotelowy pokój, mają przestronną kuchnię i łazienkę. Zdarza się także, że najem krótkoterminowy jest rozwiązaniem dla osób, które wynajmują swoje mieszkanie studentom i na czas wakacji mogą zaoferować je turystom.
Komu opłaca się postawić na taką formę najmu?
Największą popularnością cieszy się najem krótkoterminowy w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych. Jeśli więc posiadasz mieszkanie w takiej lokalizacji, warto pomyśleć o tej formie najmu. Z pewnością pożądane będą mieszkania usytuowane w pobliżu atrakcji turystycznych, centrum miast i rynków. Warto mieć przy tym na uwadze, że każda lokalizacja może mieć swoją specyfikę. W związku z tym osoba, która chce udostępniać mieszkanie turystom nad morzem inaczej urządzi lokal niż posiadacz nieruchomości w centrum biznesowym w Warszawie. Ważny może się okazać także atrakcyjny widok z okna czy drobne gesty np. pozostawienie najemcom butelki wina. Zadowolony i zaopiekowany klient z pewnością będzie świetną promocją lokalu. Mając do dyspozycji ładne mieszkanie i atrakcyjną lokalizację można zarobić zdecydowanie więcej niż na najmie długoterminowym.
Jakie wyzwania stawia najem krótkoterminowy przed właścicielem lokalu?
Przygotowanie mieszkania pod najem krótkoterminowy różni się od tego pod najem długoterminowy. Przede wszystkim aranżacja musi być kompletna, ponieważ lokatorzy nie będą przywozić dużej ilości swoich rzeczy jak ma to miejsce przy najmie długoterminowym. Mieszkanie musi być bezwzględnie czyste i wyposażone w takie elementy jak papier toaletowy, ręczniki, talerze, sztućce czy kubki. Mile widziane będą także szlafroki czy przekąski pozostawione w lodówce. Nie można zapominać o środkach czystości i Wi-Fi. Ze względu na bardzo częste zmiany najemców warto także ubezpieczyć mieszkanie. Coraz więcej osób decyduje się również na inwestycję w profesjonalny home staging, żeby wyróżnić swoje mieszkanie spośród wielu ofert dostępnych na portalach internetowych.
Potrzebujesz pomocy w zarządzaniu najmem? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Realizujemy usługi zarządzanie najmem Poznań i okolice. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.