fbpx Skip to content

Blog

Najem okazjonalny co to jest i czy warto? Konkretny poradnik

Najem okazjonalny – co to jest i czy warto z niego skorzystać? Jeśli chcesz wynająć mieszkanie, warto się do tego dobrze przygotować. Brak wiedzy w zakresie praw i obowiązków właściciela oraz lokatora, może doprowadzić do wielu problematycznych sytuacji. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci tematykę najmu okazjonalnego, a także kosztów i korzyści z nim związanych. Miłej lektury! 

Co to jest najem okazjonalny? 

Najprościej mówiąc najem okazjonalny to forma wynajmu mieszkania, w ramach której przyszły lokator oświadcza, że posiada stałe miejsce pobytu. Tym samym deklaruje, że ma gdzie mieszkać po zakończeniu umowy najmu. Jeśli najem okazjonalny zostanie wypowiedziany, właściciel mieszkania nie ma obowiązku zapewnić najemcy lokalu zastępczego. Najem okazjonalny jest zawierany na czas określony. Nie może on jednak przekraczać 10 lat. Taką umowę mogą zawrzeć właściciele, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali mieszkalnych. 

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

W celu podpisania umowy najmu okazjonalnego należy przygotować takie dokumenty jak: 

  • oświadczenie najemcy, w którym znajdzie się adres lokalu zastępczego oraz dane i podpis jego właściciela. Warto dodać, że zabezpieczy to nie tylko wynajmującego, ale także najemcę. Dzięki umowie najmu okazjonalnego, lokator jest chroniony przed nagłym wypowiedzeniem umowy. Oczywiście dzieje się tak, jeśli spełnia on warunki umowy – reguluje na czas wszystkie ustalone opłaty i należycie dba o lokal. 
  • umowa najmu okazjonalnego przygotowana w dwóch identycznych egzemplarzach i określająca wszystkie warunki wynajmu.
  • na podstawie dwóch powyższych dokumentów, notariusz może przygotować oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego. 
  • zgłoszenie najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego (należy także powiadomić o tym fakcie najemcę).
najem okazjonalny umowa formalnosci

Jak zgłosić najem okazjonalny do urzędu?

Umowa najmu okazjonalnego jest szczególną formą umowy, która wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Należy pamiętać o tym, że takie zgłoszenie nie może być wykonane później niż w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. W przypadku standardowej umowy najmu, nie ma konieczności dokonywania takiego zgłoszenia, a w jaki sposób wynajmujący musi się rozliczać pisaliśmy tutaj. Zgłoszenie najmu okazjonalnego powinno zawierać takie informacje jak: data i miejsce sporządzenia dokumentu, adres nieruchomości, datę rozpoczęcia najmu, okres najmu i informację jakie są przesłanki, dzięki którym mogło dojść do tej formy najmu.

Chcesz powierzyć formalności specjalistom? 

Przed podjęciem decyzji o wynajmie mieszkania, warto zadbać o wszystkie formalności i dokładnie zapoznać się z obowiązującymi aktualnie przepisami. Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i powierzyć te działania firmie specjalizującej się w zarządzaniu najmem skontaktuj się z nami tutaj. Oferujemy zarządzanie najmem w Poznaniu i okolicach – od wszelkich formalności po dostosowywanie lokalu pod wynajem. Masz pytania? Skontaktuj się z nami już dzisiaj!