Każda umowa najmu, pozytywna czy problematyczna, zawsze kiedyś dobiega końca. Powodów rezygnacji z wynajmowanego mieszkania może być wiele, dlatego zawsze warto brać pod uwagę przy zawieraniu umowy, że pewnego dnia będzie zrobić odbiór mieszkania po najmie. Na tę okazję warto się odpowiednio przygotować już na etapie sporządzania umowy. O czym warto pamiętać, aby usprawnić odbiór mieszkania po najmie?
Odpowiednia organizacja
Według oficjalnych zasad, odbiór kluczy od lokatora oraz zakończenie całej umowy musi się odbyć w jego obecności. Należy zatem umówić się z najemcą na spotkanie w wyznaczonym terminie, pamiętając, że średnio przy braku dodatkowych problemów może ono potrwać około 2 godziny.
Warto również zwrócić uwagę, że do momentu spotkania przy odbiorze kluczy, lokal powinien zostać opróżniony z rzeczy lokatora. Ułatwi to obejrzenie mieszkania i dostrzeżenie ewentualnych uszkodzeń.
Odbiór mieszkania po najmie, a właściwa dokumentacja
O rozwiązaniu umowy najlepiej zacząć myśleć już na etapie jej zawierania. Im więcej informacji i ustaleń odnośnie odbioru mieszkania zawrzesz w umowie, tym bardziej zyskasz pewność, że nic Ci nie umknie. Podczas podpisywania bezpiecznej umowy najmu dobrze jest sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, który usprawni przebieg całego spotkania.
W protokole powinny się znaleźć takie istotne informacje, jak opis mieszkania, spis elementów wyposażenia przekazywanego lokatorowi do użytkowania, stan liczników, spis przekazywanych kluczy wraz z ilościami oraz dokumentacja zdjęciowa. Podczas zakończenia umowy z lokatorem można sprawdzać kolejne elementy, idąc po wcześniej przygotowanej liście, co od razu ułatwi zauważenie wszelkich ubytków.
W In Harbor nie tylko zarządzamy wynajętym mieszkaniem, ale także aktywnie szukamy nowego lokatora, kiedy obecny wypowiedział umowę. Przy zakończeniu umowy z lokatorem, wykonujemy też szereg innych czynności, o czym możesz przeczytać na stronie oferty:
Rozliczenie z lokatorem
Kolejnym niezbędnym krokiem jest prawidłowe rozliczenie się z lokatorem. Przede wszystkim warto pamiętać o spisaniu stanu liczników, aby w razie późniejszego rozliczenia za media lokator nie został obciążony dodatkowymi kosztami.
Należy również pamiętać, że kaucja, którą najemca wpłaci na początku wynajmu, stanowi zabezpieczenie finansowe w razie usterek lub awarii, które mogą pojawić się w mieszkaniu podczas użytkowania. W przypadku, gdy koszty planowanych napraw lub remontu przekraczają wysokość kaucji, warto spisać odpowiednie oświadczenie i umówić się z najemcą na pokrycie reszty zobowiązania.
Na co zwrócić uwagę?
Aby nie narazić się na dodatkowe koszty, związane ze zbyt późnym zauważeniem dodatkowych usterek, warto skrupulatnie sprawdzić wszystko podczas odbioru kluczy. Odbiór mieszkania po najmie wiąże się ze sprawdzeniem wszystkich elementów, w tym oświetlenia, spłuczki toaletowej czy kranu z wodą, nawet w przypadku, gdy najemca nie stwarzał żadnych problemów.
Jeżeli nie masz doświadczenia oraz pewności, jak prawidłowo przeprowadzić odbiór mieszkania po najmie, możesz powierzyć to zadanie profesjonalnej agencji zarządzającej wynajmem mieszkań (takiej jak nasza). W ten sposób zyskasz gwarancję, że wszystko pójdzie zgodnie z obowiązującym standardem, bez zbędnego stresu lub niepokoju.