fbpx Skip to content

Blog

Remont mieszkania w kamienicy – jak się przygotować?

Remont mieszkania w kamienicy może dla wielu okazać się sporym wyzwaniem. Jednak prędzej czy później okazuje się konieczny i warto wiedzieć czego można się spodziewać. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się temu tematowi. A jeśli interesują Cię remonty mieszkań w kamienicy w Poznaniu lub okolicach, zapraszamy do kontaktu!

Od czego zacząć remont mieszkania w kamienicy?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, warto dobrze się zastanowić nad budżetem całego przedsięwzięcia. Wiedząc dokładnie jaką kwotę możesz przeznaczyć na remont mieszkania, łatwiej będzie ustalić kolejne kroki. Warto także pomyśleć nad priorytetami. Remont może być kompleksowy, ale może być także częściowy. W drugim przypadku korzystnie będzie zacząć od kuchni czy łazienki, ponieważ to one zwykle są najbardziej skomplikowane. Istotną kwestią jest także zakres prac – czy podłoga wymaga zrywania i kładzenia nowej czy może wystarczy ją tylko odnowić? Przeanalizuj wszystkie elementy mieszkania i zrób notatki. Dobry plan działania z pewnością zaowocuje w przyszłości. Możesz go rozpisać z podziałem na kilka etapów np.

  • prace demontażowe
  • odnowienie instalacji elektrycznych i hydraulicznych
  • modernizacja ścian, sufitów i podłóg
  • biały montaż i prace wykończeniowe 

Jakie elementy są ważne?

Poszczególne etapy remontu mieszkania w kamienicy można rozpisać bardziej szczegółowo. Poniżej przedstawiamy Ci prace, które często wykonuje się na początku:

  • demontaż starych paneli lub płytek
  • wyburzanie ścian
  • zmiana położenia rur 
  • wymiana okien i drzwi lub ich renowacja
  • odnowienie posadzki i ścian
  • wykończenie sufitów, ścian, podłóg
  • prace elektryczne np. wymiana gniazdek

Zgłoszenia i pozwolenia na remont mieszkania w kamienicy

Jeśli chcesz zrobić remont mieszkania w kamienicy, należy pamiętać o sprawdzeniu czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Można to sprawdzić w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa lub u wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przypadku, jeśli kamienica jest zabytkiem, trzeba uzyskać pozwolenie na prace remontowe. Wniosek o pozwolenie powinien zawierać takie informacje jak Twoje dane, adres budynku, terminy rozpoczęcia i zakończenia remontu, a także dane osoby, która będzie kierować remontem. Do wniosku należy także dołączyć projekt budowlany, tytuł prawny do lokalu wnioskodawcy i dokumenty poświadczające kwalifikacje osoby zarządzającej pracami. Jeśli kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków, także należy zgłosić jej remont. Procedura jest nieco mniej skomplikowana w przypadku małych remontów. Tutaj wystarczy samo zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Generalny remont (wiążący się np. z wyburzeniami) wymaga z kolei uzyskania pozwolenia budowlanego. 

Jeśli remonty mieszkań Poznań są tematem, który Cię interesuje, zajmiemy się wszystkim kompleksowo. Wystarczy, że napiszesz do nas tutaj

A co z odpadami remontowymi?

Gdy masz już pozwolenie na remont mieszkania w kamienicy, możesz postarać się o pozwolenie na postawienie kontenera na gruz i inne odpady. Jeśli może on zostać postawiony na podwórku, wystarczy złożyć wniosek w siedzibie wspólnoty mieszkaniowej. W innych przypadkach, kiedy kontener ma stać poza terenem należącym do wspólnoty, pozwolenie pozyskuje się z właściwego urzędu gminy.