fbpx Skip to content

Blog

Skuteczne zarządzanie najmem, czyli jak uniknąć problemów?

Dziś porozmawiamy nieco więcej o skutecznym zarządzaniu najmem. Choć mogłoby się wydawać, że wynajem mieszkania to niezwykle wygodny biznes, który nie pochłania wiele energii, rzeczywistość może być nieco inna. Zwłaszcza, gdy podczas okresu obowiązywania umowy pojawią się nieoczekiwane problemy w postaci zaległości w płatnościach lub inne problemy. Aby uniknąć stresu oraz zabezpieczyć swój majątek, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów jeszcze przed zawarciem umowy z najemcami. Jak zabezpieczyć się przed problemami, wynikającymi w trakcie wynajmowania mieszkania? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Skuteczne zarządzanie najmem – krok 1: weryfikacja lokatorów i ich zarobków

Jako właściciel mieszkania, przekazujący swój majątek pod użytek kogoś innego, masz prawo zadawać pytania oraz dokładnie prześwietlić swoich przyszłych najemców. Bardzo istotne jest, żeby zadać potencjalnemu lokatorowi konkretne pytania. Jakie?

lokatorzy wynajem
  1. Jakie jest źródło jego dochody?
  2. Jaka jest wysokość zarobków?
  3. Czy jest zatrudniony na umowę o pracę/ma firmę itd.?

To pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której po zawarciu umowy okaże się, że lokatora nie stać, by płacić co miesiąc konkretna kwotę. Pociąga to za sobą zarówno straty finansowe dla właściciela mieszkania, jak i wiele nerwów. Podczas wyboru potencjalnego lokatora możesz też pytać o powody poszukiwania nowego mieszkania czy posiadania zwierząt domowych w przypadku, gdy nie chcesz, by czworonogi pojawiły się w Twoim mieszkaniu.

Skuteczne zarządzanie najmem, czyli umowa najmu okazjonalnego

Jedną z ciekawych form zabezpieczenia właściciela mieszkania przed nieuczciwymi lokatorami jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego. To wygodna forma umowy, w której lokatorzy zgadzają się na dobrowolne poddanie się eksmisji. Wynajmujący może to wykorzystać w momencie, gdy najemca nie płaci czynszu od dłuższego czasu i nie chce opuścić mieszkania. W takiej sytuacji właściciel ma prawo rozpocząć proces eksmisji zgodnie z podpisaną umową. To wygodna forma zawierania porozumienia między właścicielem a nowym lokatorem, która zapewnia ochronę dla obu stron. Warto zaznaczyć, że właściciel nie może wypowiedzieć umowy bez podania wyraźnego powodu, a co za tym idzie, nie może egzekwować możliwości eksmisji lokatora w każdym przypadku. Dzięki umowie okazjonalnej zarówno właściciel, jak i najemca mogą się czuć bezpiecznie.

Zadbanie o wszystkie formalności 

Aby nie musieć martwić się nieprzyjemnymi konsekwencjami niedomówień i nieporozumień, warto zaznaczyć wszystkie formalności jeszcze przed podpisaniem umowy. Jeżeli nie chcesz, by w wynajmowanym mieszkaniu przebywały zwierzęta lub masz konkretne instrukcje dla lokatorów odnośnie płacenia należności, warto ustalić szczegóły w rozmowie, a następnie zawrzeć je wszystkie na pisemnej umowie. Dzięki temu zyskujesz potwierdzenie, że lokator zgodził się na podane warunki, a jednocześnie powód do wypowiedzenia umowy w przypadku ich niespełnienia. 

zarządzanie najmem Poznań

A jeśli nie masz ochoty samodzielnie zarządzać najmem, zleć nam to zadanie: