fbpx Skip to content

Blog

Zarządzanie najmem a podatki – kto je płaci i w jakiej wysokości?

Wynajem mieszkania to jeden z dochodowych biznesów, w który może wejść niemalże każdy. Wystarczy posiadać lokal, który będzie doskonały pod wynajem, odpowiednio go przygotować i znaleźć właściwych lokatorów. Jak z każdego uzyskanego dochodu, również z pieniędzy uzyskanych za pomocą wynajmu mieszkania należy odprowadzić odpowiedni podatek. Rozliczanie się z dochodu za wynajem jest bardziej złożone. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej zaznajomić się z tematem i wybrać najkorzystniejsze dla siebie opcje. Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania? Jak skutecznie zarządzać najmem? Do kiedy należy zapłacić należność, aby uniknąć kary? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule!

Zarządzanie najmem a podatki – kto płaci podatek i jak można się rozliczać?

Zapłata podatku z tytułu wynajmu lokalu leży po stronie właściciela. Nawet w przypadku, kiedy mieszkanie jest użytkowane przez inną osobę, jako wynajmujący, który pobiera dochód za udostępnianie powierzchni, musi się rozliczyć z zarobionej kwoty. Może to zrobić na dwa sposoby: 

zarządzanie najmem Poznań
  • w ramach standardowego podatku dochodowego
  • w ramach podatku ryczałtowego

Jakie kwoty zapłacisz?

W pierwszym przypadku wysokość kwoty do zapłaty wynosi 17% dla dochodów nie przekraczających 120 tys. złotych. Albo 32% w przypadku wyższych kwot. Natomiast w przypadku wyboru rozliczenia w ramach ryczałtu, należy zapłacić 8,5% przy zarobkach do 100 tys. złotych rocznie lub 12,5% w przypadku wyższej kwoty. Jeżeli jesteś osobą prywatną, która osiąga dochód w ramach wynajmowania mieszkania, masz możliwość wyboru jednej z powyższych opcji do rozliczenia podatku. Od 2023 roku wchodzi w życie obowiązek, który znosi możliwość wyboru i określa rozliczanie się wyłącznie za pomocą podatku ryczałtowego. 

jakie podatki od wynajmu

PIT wynajem mieszkania do kiedy trzeba zapłacić?

Istotne jest również, aby uiścić należne opłaty we wskazanym przez urząd skarbowy terminie. W innym przypadku możliwe jest naliczenie kary finansowej na osobę, która nie zapłaciła podatku. Aby móc się poprawnie rozliczyć, właściciel mieszkania powinien prowadzić prostą ewidencję, w której należy zapisywać comiesięczne przychody, uzyskane z tytułu wynajmu mieszkania. Warto pamiętać, że w przypadku podatku ryczałtowego nie uwzględnia się kosztów w rozliczeniu. 

Zarządzanie najmem a podatki – jak prowadzić ewidencję? 

Ewidencję należy uzupełniać najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca w porządku chronologicznym, na podstawie rachunków, faktur i innych dokumentów. Podatek należy płacić co miesiąc na podstawie własnych wyliczeń, przelewając określoną kwotę na numer rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego. Należy uiścić opłatę najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca. W przypadku generowania niedużych przychodów z tytułu wynajmu lokalu, które nie przekraczają określonego limitu, właściciel mieszkania może się również rozliczać raz na kwartał. W razie jakichkolwiek pytań warto udać się do urzędu skarbowego, aby móc zrozumieć cały mechanizm obliczania podatku od wynajmu mieszkania. 

Nie musisz rozliczać najmu samodzielne. Zostaw zarządzanie najmem specjalistom z InHarbor: