Wynajem mieszkania to jeden z dochodowych biznesów, w który może wejść niemalże każdy. Wystarczy posiadać lokal, który będzie doskonały pod wynajem, odpowiednio go przygotować i znaleźć właściwych lokatorów. Jak z każdego uzyskanego dochodu, również z pieniędzy uzyskanych za pomocą wynajmu mieszkania należy odprowadzić odpowiedni podatek. Rozliczanie się z dochodu za wynajem jest bardziej złożone. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej zaznajomić się z tematem i wybrać najkorzystniejsze dla siebie opcje. Kto płaci podatek od wynajmu mieszkania? Jak skutecznie zarządzać najmem? Do kiedy należy zapłacić należność, aby uniknąć kary? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule!
Zarządzanie najmem a podatki – kto płaci podatek i jak można się rozliczać?
Zapłata podatku z tytułu wynajmu lokalu leży po stronie właściciela. Nawet w przypadku, kiedy mieszkanie jest użytkowane przez inną osobę, jako wynajmujący, który pobiera dochód za udostępnianie powierzchni, musi się rozliczyć z zarobionej kwoty. Może to zrobić na dwa sposoby:
- w ramach standardowego podatku dochodowego
- w ramach podatku ryczałtowego
Jakie kwoty zapłacisz?
W pierwszym przypadku wysokość kwoty do zapłaty wynosi 17% dla dochodów nie przekraczających 120 tys. złotych. Albo 32% w przypadku wyższych kwot. Natomiast w przypadku wyboru rozliczenia w ramach ryczałtu, należy zapłacić 8,5% przy zarobkach do 100 tys. złotych rocznie lub 12,5% w przypadku wyższej kwoty. Jeżeli jesteś osobą prywatną, która osiąga dochód w ramach wynajmowania mieszkania, masz możliwość wyboru jednej z powyższych opcji do rozliczenia podatku. Od 2023 roku wchodzi w życie obowiązek, który znosi możliwość wyboru i określa rozliczanie się wyłącznie za pomocą podatku ryczałtowego.
PIT wynajem mieszkania do kiedy trzeba zapłacić?
Istotne jest również, aby uiścić należne opłaty we wskazanym przez urząd skarbowy terminie. W innym przypadku możliwe jest naliczenie kary finansowej na osobę, która nie zapłaciła podatku. Aby móc się poprawnie rozliczyć, właściciel mieszkania powinien prowadzić prostą ewidencję, w której należy zapisywać comiesięczne przychody, uzyskane z tytułu wynajmu mieszkania. Warto pamiętać, że w przypadku podatku ryczałtowego nie uwzględnia się kosztów w rozliczeniu.
Zarządzanie najmem a podatki – jak prowadzić ewidencję?
Ewidencję należy uzupełniać najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca w porządku chronologicznym, na podstawie rachunków, faktur i innych dokumentów. Podatek należy płacić co miesiąc na podstawie własnych wyliczeń, przelewając określoną kwotę na numer rachunku odpowiedniego urzędu skarbowego. Należy uiścić opłatę najpóźniej do 20. dnia następnego miesiąca. W przypadku generowania niedużych przychodów z tytułu wynajmu lokalu, które nie przekraczają określonego limitu, właściciel mieszkania może się również rozliczać raz na kwartał. W razie jakichkolwiek pytań warto udać się do urzędu skarbowego, aby móc zrozumieć cały mechanizm obliczania podatku od wynajmu mieszkania.