fbpx Skip to content

Blog

Co można odliczyć od podatku remont mieszkania w 2022? 

Remont to zwykle spory wydatek, dlatego wielu z nas szuka sposobów na obniżenie kosztów. Znajomość przepisów prawa pomaga oszczędzić trochę pieniędzy podczas remontu. Dziś podpowiadamy co można odliczyć od podatku remont mieszkania w 2022 roku. 

Zmiany, które nastąpiły w 2014 roku 

W 2014 roku zostały wprowadzone nowe przepisy, które obowiązują do dziś, czyli do roku 2022. Część inwestorów nie może już skorzystać z uprawnienia do zwrotu podatku VAT z racji remontu. Jednak część z nich nadal ma taką możliwość. Co można odliczyć od podatku remont mieszkania w 2022? Już informujemy!

Remont mieszkania co można odliczyć od podatku?

zarządzanie najmem Poznań

Zastanawiasz się jakie wydatki związane z remontem można odliczyć od podatku? W tym celu należy zapoznać się z listą dostępną w najnowszym Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury. Osoby fizyczne, które złożą odpowiedni wniosek, mają szansę uzyskania następującego zwrotu:

  • 60% w przypadku materiałów budowlanych oprocentowanych na 25% stawki podatku VAT,
  • 62,5% jeśli są to materiały budowlane oprocentowane na 24% stawki podatku VAT, 
  • 65,22% w przypadku materiałów budowlanych oprocentowanych na 23% stawki podatku VAT,
  • 68,18% jeśli są to materiały budowlane oprocentowane na 22% stawki podatku VAT.

Odliczanie podatku przy remoncie, a obowiązujące limity 

Warto wiedzieć, że aktualnie obowiązują limity, które ograniczają powyższe kwoty. Jeśli mamy do czynienia ze stawką 25%, wartość odliczenia może wynieść 12% kwoty, która stanowi iloczyn 70 m2 oraz ceny za 1 m2 powierzchni remontowanego lokalu. Jak więc widzimy obowiązują obostrzenia, których należy się trzymać, żeby mieć szansę na otrzymanie zwrotu. 

Czy remont dachu można odliczyć od podatku?

zarządzanie najmem Poznań

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy remont dachu można odliczyć od podatku. Ulga na termomodernizację przysługuje podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Odlicza się od dochodu wydatki na termomodernizację, a odliczenie może objąć zakup materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług związanych z realizacją tego przedsięwzięcia. Tyle ile zostanie wydane na remont dachu można odliczyć od swojego dochodu. Wiemy już, że remont dachu można odliczyć od podatku. Jakie kroki należy podjąć, żeby skorzystać z ulgi? 

  • należy rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a następnie zakupić potrzebne usługi i towary,
  • przedsięwzięcie powinno zostać ukończone w ciągu 3 lat od jego rozpoczęcia tj. od pierwszego wydatku,
  • wydatki należy odliczać na bieżąco tj. dany wydatek powinien być przedstawiony osobno za każdy rok w deklaracji rocznej PIT.

Czy można odliczyć od podatku remont łazienki?

Pytanie czy można odliczyć od podatku remont łazienki pojawia się bardzo często. Można odliczyć od podatku dochodowego koszty remontu łazienki, jeśli mowa o osobie niepełnosprawnej lub osobie, która utrzymuje osobę niepełnosprawną. Możliwe jest tu odliczenie kosztów materiałów budowlanych oraz kosztów ekipy budowlanej.

Jeśli szukasz sprawdzonej ekipy remontowej w Poznaniu lub okolicach, napisz do nas. Oferujemy zarówno profesjonalne remonty, jak i zarządzanie najmem.