fbpx Skip to content

Blog

Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na wynajem? 5 wskazówek 

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na wynajem lub sprzedaż, ten krótki poradnik przyjdzie Ci z pomocą. Nie od dziś wiadomo, że dobre zdjęcia wnętrz mieszkań potrafią przyciągnąć wielu zainteresowanych. Sprawdźmy więc jak skraść uwagę osób, które szukają mieszkania do wynajęcia lub zakupu. 

1. Kiedy zrobić zdjęcia nieruchomości?

Zanim przystąpisz do wybierania pory dnia, przede wszystkim dokładnie posprzątaj mieszkanie, a także wyrzucić zbędne i stare przedmioty. Czystość i schludność panujące w lokalu to absolutna podstawa udanych zdjęć. Jeśli już masz przygotowane mieszkanie, postaw na odpowiednią porę dnia – najlepsze będą godziny poranne lub popołudniowe. Wówczas fotografie będą odpowiednio naświetlone. Postaw także na dzień, w którym wiesz, że będzie słonecznie – warto w tym celu sprawdzić prognozę pogody już wcześniej. 

dobre zdjęcia nieruchomości

2. Zadbaj o utrzymanie aparatu na odpowiedniej wysokości 

Jeśli rozważasz, jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania, to koniecznie zadbaj o ten podpunkt. Zrezygnuj z fotografowania w pozycji stojącej z aparatem przechylonym ku dołowi lub ku górze. Takie ustawienie wpłynie niekorzystnie na perspektywę zdjęcia i dużą część fotografii będzie zajmowała podłoga albo sufit. Dużo lepszym pomysłem będzie ustawienie aparatu na wysokości wzroku osoby, która siedzi na krześle. Dzięki temu unikniesz kadrów z niekorzystnej perspektywy. 

3. Jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania, opierając się na złotym podziale?

Fotografie nieruchomości mają za zadanie przykuwać wzrok zainteresowanych i wzbudzać w nich pozytywne emocje.  Warto więc wykorzystać tutaj zasadę złotego podziału. Zakładana ona, że najistotniejsze elementy powinny znajdować się na zbiegu linii siatki, która dzieli kadr na 9 równych części – 3 w poziomie i 3 w pionie. Nasz wzrok automatycznie skupia się na zbiegu owych linii, więc dobrze by było, żeby w takim punkcie nie znajdowało się coś zbędnego np. włącznik światła albo grzejniki. 

4. Zadbaj o poziomy i piony 

To kolejna ważna zasada, dzięki której Twoje zdjęcia nieruchomości będą wyglądały świetnie. Możesz wspomóc się tutaj statywem, chociaż trzeba mieć na uwadze, że niektóre wnętrza mogą mieć krzywą konstrukcję. W takiej sytuacji trudno może być zachować pion i poziom zdjęcia. Jeśli masz taką możliwość, łatwo poprawisz je pracując np. z Photoshopem.

fotografowanie nieruchomości

5. Jaki obiektyw sprawdzi się najlepiej do zdjęć nieruchomości? 

Wykonując fotografie nieruchomości, często wykorzystuje się obiektywy szerokokątne. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt szerokie kąty będą wyglądały nienaturalnie, a linie będą zakrzywione. Jeśli zdjęcie będzie zbyt ciemne możesz poeksperymentować z ustawieniem wartości przysłony i czasu naświetlania. Bardziej otwarta przysłona i dłuższy czas naświetlania spowodują, że fotografia nieruchomości będzie jaśniejsza. 

Wiesz już jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na wynajem. Jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej profesjonalne zdjęcia, skorzystaj z naszych usług zarządzania najmem: