fbpx Skip to content

Blog

Lokator nie chce się wyprowadzić i sprawia problemy – co robić?

Masz problem, ponieważ lokator nie chce się wyprowadzić i sprawia problemy? Dziś przybliżymy Ci temat, co możesz zrobić w takiej sytuacji. Z pewnością nie należy ona do łatwych, dlatego w tym artykule znajdziesz także informację, jak zabezpieczać się przed takimi sytuacjami także na przyszłość. 

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Jednym z podstawowych problemów właścicieli mieszkań jest brak płatności czynszu w ustalonym terminie. Często wiąże się to również z brakiem płatności za media i brakiem reakcji na telefony. 

Ustawa o ochronie praw lokatorów powoduje, że nawet w takiej sytuacji eksmisja niechcianego lokatora może być trudna. Konieczne więc będzie skierowanie sprawy do sądu i oczekiwanie na decyzję. 

Pamiętaj, że niewiele możesz zrobić, jeśli lokator nie płaci czynszu lub dewastuje mieszkanie. Dlatego warto już wcześniej, na etapie podpisywania umowy, zabezpieczyć się umową najmu okazjonalnego. Tym sposobem lokator musi wykazać, że ma gdzie mieszkać i w przypadku problemów możesz zrealizować eksmisję bez rozprawy sądowej.

Lokator bez umowy nie chce opuścić mieszkania – co w takiej sytuacji?

co grozi za wyrzucenie lokatora

Jeśli Twój lokator bez umowy nie chce opuścić mieszkania, pojawia się duży problem. Przede wszystkim zawsze warto jest się zabezpieczyć umową, a więc jej brak jest dodatkowym kłopotem. Jeśli umowa byłaby podpisana, stanowi ona podstawę do jej wypowiedzenia. Jeśli z kolei umowa była zawarta, ale zakończyła się również nie można jej wypowiedzieć, ponieważ jest nieaktualna. 

Należy wezwać pisemnie lokatora do opuszczenia lokalu. Kolejnym krokiem jest skierowanie sprawy do sądu, jeśli Twoje wezwanie zostanie zignorowane. 

Co grozi za wyrzucenie lokatora?

Niektórzy wynajmujący zakładają, że jeśli lokator przestanie płacić, to samodzielnie go wyrzucą. Jednak działanie na własną rękę może przynieść tutaj przykre konsekwencje. Za takie działanie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia. 

Lokator nie chce się wyprowadzić i sprawia problemy – uniknij raz na zawsze takich sytuacji! 

Jeśli spotkała Cię przykra sytuacja, że lokator nie chce się wyprowadzić z Twojego mieszkania, to czas raz na zawsze zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Co pomoże?

  • bezpieczna umowa najmu, najlepiej umowa najmu okazjonalnego,
  • weryfikacja zarobków i formy zatrudnienia lokatora.

W In Harbor zajmujemy się kompleksowym zarządzaniem najmem – od znalezienia idealnego najemcy do Twojego mieszkania, przez rozliczenia, koordynację usterek i rozwiązywanie innych problemów związanych z najmem. W niektórych przypadkach prowadzimy także windykację. 

Dowiedz się więcej o usłudze zarządzania najmem tutaj – http://staryinharbor.commerseo.pl/zarzadzanie-najmem/ 

Polub naszą stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/InHarbor

Lokator nie chce się wyprowadzić – podsumowanie

Wiesz już co robić, gdy lokator nie chce się wyprowadzić i sprawia problemy. W InHarbor zajmujemy się kompleksowo zarządzaniem najmem, dlatego napisz do nas, jeśli masz pytania lub wątpliwości!