fbpx Skip to content

Blog

Prowadzenie wynajmu mieszkania – jakie preferencje najemców kształtują rynek?

Jak eksponuje raport od Domy.pl, 22% osób, mimo wynajmowania lokalu, planuje przeprowadzić się gdzie indziej, aby więc prowadzenie wynajmu mieszkania przynosiło obiecujące zyski, nie należy zakładać, że na rentowność takiego przedsięwzięcia wpływa jeden czynnik.

Jakie kwestie trzeba mieć wobec tego na względzie?

Prowadzenie wynajmu mieszkania – kluczowe potrzeby rynku

Według wspomnianego badania, zdecydowanie poszukiwane lokale to te dwu- (51%) i trzypokojowe (29%). Jednakże, co istotne, nie oznacza to, że potencjalny najemca jest w pełni obojętny na to, ile zamieszka w nich osób. Tylko 13% zainteresowanych toleruje bowiem grono czterech i większą liczbę jednostek.

W czasie gdy większość:

  • chce dzielić nieruchomość z jednym współlokatorem (42%);
  • a 29% z dwoma.

Ostatnią grupę zainteresowanych stanowią najemcy najbardziej niezależni, to znaczy ci chcący funkcjonować w pojedynkę (17%).

Prowadzenie wynajmu mieszkania a zapotrzebowanie na rynku.

Można na tej podstawie uznać, iż aby prowadzenie wynajmu mieszkania nie wiązało się z częstą rotacją najemców, nie należy obstawiać, że rentowność przedsięwzięcia zwiększa się wraz z liczbą osób zakwaterowanych w pokojach lub w całym lokalu. Patrząc bowiem na te i uwzględnione na wstępie dane, jest to bowiem główny aspekt, który wpływa na jego nieatrakcyjność.

Prowadzenie wynajmu mieszkania a chwilowe, rynkowe zapotrzebowanie

Innym czynnikiem mającym wpływ na decyzję o zmianie lokalu są niewyłącznie kwestie oczywiste, takie jak sytuacja finansowa, skłaniająca do szukania tańszych rynkowo opcji. Dla jednej czwartej osób takim bodźcem staje się również sezonowość. Jak wskazuje badanie od Otodom z 2023 r., wraz z pojawieniem się pory letniej wzrasta znaczenie wyposażenia i okolicy lokalu.

Prowadzenie wynajmu mieszkania a sezonowe zapotrzebowanie w sektorze.

W danym wypadku:

  • nieruchomości z ogrodem odpowiadają za zwiększenie zainteresowania o 26%;
  • a te z balkonem lub tarasem zyskują odpowiednio o 22% i 13%.

Dodatkowo dla 22% osób istotna staje się także klimatyzacja.

Jeśli mamy więc w zamiarze, aby prowadzenie wynajmu mieszkania przynosiło stały, cykliczny zysk, bez utraty płynności w miesiącach przejściowych, nie należy mniemać, że więcej osób we wspólnej dla najemcy przestrzeni to złoty pomysł. Jako że wraz z pierwszym cieplejszym promieniem słońca może on uznać, iż warto tę sytuację zmienić.

Jeżeli szukasz pełnego know-how dodającego skali i rentowności posiadanym inwestycjom, sięgnij do jego źródła i zobacz, z jaką wiąże się to korzyścią: