fbpx Skip to content

Blog

Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi

Jako właściciel mieszkania lub innej nieruchomości zyskujesz wiele ciekawych możliwości ich wykorzystania. Jeżeli posiadasz lokal, który nie jest przez Ciebie wykorzystywany, warto pozwolić mu na siebie zarabiać w ramach wynajmu. Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi jest jednym z niezawodnych sposobów na uzyskanie satysfakcjonującego dochodu pasywnego. Właściwe zarządzanie nieruchomościami na wynajem może być na początku skomplikowane, dlatego warto dobrze zapoznać się z tematem lub sięgnąć po pomoc fachowców.

Wynajem nieruchomości — źródło dochodu pasywnego

Dzięki wykorzystaniu własnego lokalu w ramach wynajmu można wypracować sobie satysfakcjonujący, comiesięczny zysk. Wysokość takiego dochodu jest uzależniona od wielu czynników, w tym od:

  • typu lokalu,
  • jego wielkości, 
  • lokalizacji,
  • wykorzystania.
zarządzanie najmem nieruchomosci wnetrze lokalu

Na wysokość opłat, jakie można pobierać od lokatorów, wpływa również kondycja danego lokalu czy obecność dodatkowych udogodnień, jak dostępne sprzęty RTV, AGD czy umeblowanie. Warto odpowiednio dobierać wysokość czynszu do danej nieruchomości, aby móc jednocześnie zyskiwać na wynajmie oraz cieszyć się licznymi chętnymi do zawarcia umowy.

Odpowiednio ustalony czynsz od najemców nie tylko pozwoli spłacić niezbędne należności związane z posiadaniem mieszkania czy nieruchomości, ale również może stać się automatyczną spłatą kredytu, zaciągniętego na potrzeby kupna lokalu. 

Zarządzanie nieruchomościami dzierżawionymi

zarządzanie najmem Poznań

W przypadku, gdy posiadasz nieruchomość na podstawie umowy dzierżawy, również możesz cieszyć się licznymi zyskami z tego tytułu. Najczęściej umowa o dzierżawę dotyczy lokali usługowych lub gruntu. W ten sposób lokalizacja może być wykorzystana do czerpania z niej korzyści. 

W ramach dzierżawienia nieruchomości możesz otworzyć na jej terenie sklep lub lokal usługowy, który przyniesie Ci korzyści finansowe. Możesz skorzystać także z opcji poddzierżawienia części nieruchomości osobom trzecim i pobierania od nich czynszu. Oczywiście operowanie nieruchomością dzierżawioną wymaga również odpowiedniego zarządzania. Istotne jest przeprowadzanie obowiązkowych przeglądów technicznych, poszukiwanie właściwych najemców oraz rozwiązywanie poszczególnych problemów. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc profesjonalnej firmy zarządzającej nieruchomościami.

Dowiedz się więcej na temat naszego profesjonalnego zarządzania wynajmem nieruchomości:

Właściwe zarządzanie nieruchomościami jako klucz do sukcesu

Skuteczne zarządzanie nieruchomościami własnościowymi lub dzierżawionymi jest kluczowym elementem do wypracowania zysków. Aby sprostać wymaganiom każdego lokalu, należy poświęcić określony czas oraz posiąść niezbędną wiedzę odnośnie prawa i przepisów w zakresie najmu. 

zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi

Istotne jest dbanie o właściwą kondycję danego lokalu, przeprowadzanie niezbędnych napraw czy remontów, utrzymując jego stan na wysokim poziomie. Dodatkową, nie mniej cenną cechą, którą powinien posiadać zarządzający, jest komunikatywność, która umożliwia nawiązywanie przyjaznych stosunków z lokatorami.