fbpx Skip to content

Blog

Zarządzanie wynajmem mieszkań – jak zdywersyfikować inwestycję?

Jakkolwiek zarządzanie wynajmem mieszkań do użytku długoterminowego z reguły buduje stały i cykliczny profit. Tak, aby w obliczu wahań na rynku nie skazywać wszystkich swoich zasobów na łaskę lub niedolę okoliczności, dobrze jest rozszerzyć i zróżnicować posiadany strumień wpływów.

Jak wobec tego podejść do własnych planów i zamierzeń, aby zabezpieczyć pierwotną inwestycję dodatkowym źródłem zysków?

Zarządzanie wynajmem mieszkań a obecna sytuacja na rynku, czyli jak amortyzować niekorzystne czynniki

Jednym z tych ostatnich w założeniu na najbliższy czas ma się stać udział części zainteresowanych w programie Bezpiecznego Kredytu 2%. Odpływ lokatorów przesiadających się na własne mieszkanie, dysproporcja podaży nieruchomości do popytu na niekorzyść dla ich właścicieli i związana z tym spadkowa korekta cen najmu jest przewidywana na pierwszą połowę obecnego periodu.

W czasie gdy samo zarządzanie wynajmem mieszkań – jego ogólna rentowność miałaby stanowić 5% netto. Już po odjęciu typowych kosztów i zryczałtowanego podatku od dochodu (według analiz Expandera z końca 2023 roku). To oczywiście nie oznacza, iż należy zwinąć posiadany żagiel naprędce. Acz, o ile wahania na rynku nie są kwestią przypadku i występują cyklicznie i niezmiennie.
O tyle ubezpieczenie się od niestabilności w alternatywny sposób, zawsze może stanowić dobrze umotywowaną ideę.

Jak podejść do działań inwestycyjnych, aby zoptymalizować zarządzanie wynajmem mieszkań?

Dlaczego należy przerzucić ciężar inwestycji na kilka odnóg, czyli zarządzanie wynajmem mieszkań na zasadzie równoważni

Jeśli przyjmiemy, że najem długookresowy stanowi pewien fundament, mający dostarczać regularne wpływy. Tak lepiej w ramach trampoliny i uzupełniającego środka wybrać przeciwstawną lub przynajmniej nieznajdującą się na jednakim poziomie opcję inwestycyjną.

Jak zbalansować działania inwestycyjne, czyli zarządzanie wynajmem mieszkań w obliczu rynkowej niestabilności.

Tzn. taką, która w opozycji do pierwszego przypadku, gdy mamy w założeniu zarządzanie wynajmem mieszkań, będzie dostarczać relatywnie szybsze zyski. Choć skokowo. Nie w ramach długoterminowego, cyklicznego zobowiązania klienta, a wobec spontanicznych turystycznych pobytów i wyskoków.

Wykorzystanie najmu krótkoterminowego jako elementu amortyzującego niestabilność rynku odnoszącego się do wynajmów długookresowych to w tym wypadku pewna dźwignia, pozwalająca zachować balans i równowagę zysków, również w obliczu niekorzystnych gospodarczych fluktuacji.

Szybciej i od razu nie znaczy bez strategii, czyli dlaczego pod zarządzanie wynajmem mieszkań na krótkie okresy należy ustawić się inaczej niż przeciętnie

W idealnych warunkach optymistycznie byłoby nie mieć konkurencji. Jednak, ponieważ takowa istnieje, zawsze w obliczu trudnych rynkowych warunków zacznie szukać pokrewnych do naszych lub zwyczajnie znanych i wykorzystywanych rozwiązań do optymalizacji. Właśnie dlatego nie powinno się iść w trend. A w bardziej awangardowe, „niepierwszomyślowe” sposoby na wyciągnięcie inwestycji z niesprzyjającej rynkowej sytuacji.

Pewnym lepiej umotywowanym pomysłem może tu być nie – typowy apartament w centrum dużego, turystycznie przyjaznego miasta – a wręcz przeciwnie. Tj. środek odludnego skrawka ziemi pokrytego zewsząd bujną, rosłą i wszechobecną roślinnością.

Agroturystyka, ze szczególnym założeniem niezależnych, nowoczesnych domków, np. modułowych, postawionych na terenach leśnych, w całkowitym odosobnieniu od osad ludzkich i pobliskich zabudowań, stanowi bowiem dosyć wyszukaną i apetyczną atrakcję dla klienta. I to zarówno w sezonie letnim, jak i wobec zimowego, płynącego z zainstalowanego kominka lub z tzw. kozy, ciepła.

Zarządzanie wynajmem mieszkań i właściwa strategia działania.

Warto, więc gdy chodzi o zarządzanie wynajmem mieszkań na krótki termin, zamierzyć się na pewną obserwację. Gdyż, jakkolwiek nie zastąpi on stałości i regularności zysków wobec najmu długookresowego, tak jako skrajna, druga odnoga, może amortyzować pierwszą. A to uczyni ogólną inwestycję optymalniejszą.

Jeśli szukasz odpowiednio wyważonych i wymiernych wyjść z sytuacji, nieobleganych przez konkurencję, sięgnij po nasze doświadczenie: