fbpx Skip to content

Blog

Zarząd, zarządca, administrator nieruchomości – czym różnią się te funkcje?

Jakkolwiek ze wszystkich trzech opcji administrator nieruchomości ma najmniejsze uprawnienia, tak mimo to nie można powiedzieć, iż odgrywa marginalną rolę.

Jakie są więc między tymi funkcjami zależności i kiedy trzeba jedną z tych ról wybrać?

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej a administrator nieruchomości, czyli gdy delegujemy tylko część zadań

Aby funkcjonowanie budynku było możliwe, musi on posiadać organ nadzorujący i odpowiedzialny za gospodarowanie zasobami. Jednak jakkolwiek jest to prawnie uregulowane, sposób zarządzania całością mogą wybrać sami właściciele mieszkania. Nawet w sytuacji, gdy wcześniej takiego działania dokonał deweloper.

Członkowie wspólnoty mogą w tym zakresie zdecydować się na:

  • zarząd własny (złożony z osób mianowanych do tego zadania w drodze głosowania i ustanowionej uchwały, należących bądź nie do wspólnoty);
  • zarząd powierzony (zewnętrzny podmiot organizacyjny, któremu przydzielono na podstawie umowy i pełnomocnictwa reprezentowanie interesów wspólnoty przed instytucjami trzecimi).
Zarząd a administrator nieruchomości — jak współdziałają te organy?

Ta ostatnia funkcja pozwala na operowanie całością zadań niezależnie. W czasie gdy zarząd własny, aby ułatwić sobie prowadzenie budynku, może powołać organ pomocniczy, któremu zleci część wymaganych działań. W danej sytuacji obsługę niektórych z nich przejmuje tzw. administrator nieruchomości.

Zarząd wspólnoty a zarządca, czyli gdy właściciele mieszkań nie chcą obsługiwać budynku sami

Zgodnie z ustawodawstwem, wspólnota mieszkaniowa może nie powołać zarządu własnego w celu prowadzenia nieruchomości. Musi jednak w takiej sytuacji delegować to zadanie zewnętrznej jednostce organizacyjnej. Będziemy wówczas mówić o zarządzie powierzonym, który przejmuje całość zadań związanych z obsługą budynku.

Zarząd wspólnoty a zarządca i administrator nieruchomości — kiedy ten pierwszy nie może prowadzić jednocześnie działań wraz z innym organem nadzorczym?

W odróżnieniu od pierwszego przypadku, gdy zarząd własny zleca pewien zakres czynności zewnętrznemu podmiotowi lub firmie (wspomniany wcześniej administrator nieruchomości), tak w tym ujęciu obie te funkcje nie mogą koegzystować jednocześnie. Zarząd powierzony jest tu więc pewną alternatywą i stanowi opcję wyjścia dla mieszkańców, którzy nie chcą prowadzić całości działań samodzielnie.

Niemniej, o ile zarządowi bądź zarządcy przysługują większe uprawnienia w zakresie prowadzenia budynku, tak, gdyby nie delegowanie bieżących spraw technicznych i organizacyjnych podmiotowi wspomagającemu (administrator nieruchomości), żadna wspólnota nie byłaby w stanie funkcjonować sprawnie i pewnie.

Jeśli szukasz wsparcia przy zarządzaniu nieruchomością, licząc na pokrycie wszystkich niezbędnych do jej funkcjonowania czynności, wyjdź naprzeciw takiej możliwości: