fbpx Skip to content

Blog

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie? Jak to zrobić?

Najemca mieszkania ma możliwość wykupienia polisy OC. Zdarza się, że właściciele mieszkań informują o tym swoich lokatorów. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytania czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie i jakie istnieją możliwości, ograniczenia oraz jak powinno się do tego przygotować? Zapraszamy do lektury!

Czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie? Polisa OC

Choć niektórych może to dziwić, osoba, która wynajmuje mieszkanie, również ma możliwość je ubezpieczyć. Warto jednak zwrócić uwagę, że polisy dostępne dla najemcy oraz właściciela mieszkania będą się od siebie różniły. 

Najemca może ubezpieczyć mieszkanie, jednak wyłącznie pod kątem rzeczy fizycznych, które się w nim znajdują. Na rynku są dostępne różne typy polis. Warto zapoznać się z nimi, żeby wybrać tę najlepszą dla siebie. Korzystane są polisy OC, które:

  • obejmują zniszczenia ruchomości np. meble, armaturę, sprzęt RTV czy AGD,
  • obejmują elementy stałe, czyli np. zabudowę kuchenną czy ściany,
  • pokrywają koszty zniszczeń, jeśli dokonało ich dziecko albo zwierzę najemcy,
  • pokrywają również ewentualne zniszczenia, które powstały wskutek przebywania w lokalu osób wynajętych przez lokatora np. pomocy domowej. 

Najemca może ubezpieczyć w ten sposób mieszkanie, co jest korzystne zarówno dla niego samego, jak i dla właściciela oraz sąsiadów.

Jesteś właścicielem mieszkania i obawiasz się, że najemca wyrządzi szkody? Powierz zarządzanie najmem profesjonalistom i nie zaprzątaj sobie tym głowy.

polisa oc dla lokatora

Zakres ubezpieczenia dla najemcy, czyli OC wynajmującego

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia na dorobek, przetrzymywany w danym mieszkaniu, najemca zyskuje możliwość ochrony swojego mienia przed różnymi zdarzeniami losowymi. Polisa może obejmować takie wypadki, jak pożar, zalanie czy włamanie, co może okazać się niezwykle przydatne. 

Co może konkretnie podlegać ubezpieczeniu?

Nigdy nie wiadomo, czy danego dnia nie wydarzy się coś, co pociągnie za sobą wielkie koszty napraw. W ramach ubezpieczenia dla najemcy może on nim objąć wszystkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu, między innymi sprzęt RTV i AGD, meble, książki czy ubrania. W przypadku decyzji o ubezpieczeniu, warto również zbierać paragony i faktury za produkty zakupione do mieszkania, aby w razie wypadku móc łatwiej oszacować wartość tych artykułów. 

Co musi zrobić najemca, żeby ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Aby ubezpieczyć mieszkanie jako najemca, wystarczy udać się do wybranej firmy, zajmującej się polisami mieszkaniowymi. Na miejscu poznasz wszystkie szczegóły wybranej polisy oraz dowiesz się jaka jest cena składki, którą należy opłacać terminowo. Wiemy już czy najemca może ubezpieczyć mieszkanie. OC najemcy to doskonała ochrona na wypadek niespodziewanych wypadków. 

Przeczytaj też:

Jak rozliczać wynajem mieszkania? 2022 i 2023 rok?

Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne?

Profesjonalne zarządzanie najmem Poznań – skorzystaj z usług InHarbor!