fbpx Skip to content

Blog

Jak rozliczać wynajem mieszkania? 2022 i 2023 rok

Chcesz wiedzieć jak rozliczać wynajem mieszkania? W tym artykule znajdziesz kilka wartych uwagi wskazówek, dzięki czemu rozliczysz wynajem lokalu. Pamiętaj, że zawsze takie kwestie możesz powierzyć specjalistom i skorzystać z usługi pełnego zarządzania najmem twojego lokalu. 

Podatek od wynajmu mieszkania – jak rozliczyć? 2022 rok 

Jeśli chcesz wiedzieć jak rozliczać wynajem mieszkania zacznijmy od podstaw. Wynajmujesz nieruchomość, a więc musisz rozliczyć podatek od wynajmu. Trzeba wykazać zarobek w zeznaniu PIT. Warto wiedzieć, że przepisy się zmieniły i 2022 rok jest ostatnim rokiem, w którym będzie można rozliczać przychody z najmu według starych zasad. Stare zasady, czyli jakie? Można rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych. Procent, który trzeba zapłacić zależy od kwoty dochodu (17% lub 32%). 

jak rozliczać wynajem mieszkania

Co się zmieniło w przepisach dotyczących rozliczania wynajmu?

Od następnego roku, czyli 2023, nie będzie można rozliczać się na starych zasadach. Najem prywatny można będzie opodatkować tylko ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowanie na zasadzie ryczałtu od 2023 roku

Osoby rozliczające się na zasadzie ryczałtu, mają dwie opcje:

  • 8,5%, jeśli przychody z najmu nie przekraczają 100 tys. zł rocznie,
  • 12,5%, jeśli przychody z najmu są wyższe niż 100 tys. zł rocznie. 

Jak rozliczyć wynajem mieszkania w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, zasady są nieco inne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczać swoje przychody z najmu w różny sposób:

  • według skali podatkowej (17%, 32%), czyli na zasadach ogólnych,
  • podatkiem liniowym 19%,
  • ryczałtem 8,5% i 12,5%.

Jeśli nie lubisz sobie zaprzątać głowy formalnościami związanymi z zarządzaniem najmem Twojego lokalu, skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe zarządzanie najmem, od kampanii marketingowej, po rozliczenia. 

Jak rozliczać wynajem mieszkania – którą opcję wybrać?

rozliczanie wynajmu mieszkania

Na początek warto dokładnie przeanalizować, która opcja rozliczania wynajmu mieszkania, będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Jeśli na przykład masz duże koszty prowadzenia działalności, możliwe, że najlepiej będzie zdecydować się na rozliczanie podatku od dochodu w ramach prywatnego najmu. Z kolei, jeśli masz niskie koszty, może opłacać się ryczałt. Każda sytuacja jest bardzo indywidualna, dlatego, jeśli chcesz się z skonsultować w tej sprawie, napisz do nas.

Jak rozliczyć wynajem mieszkania – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby płacić zaliczki lub ryczałty zgodnie z terminami. Po upływie danego roku podatkowego, pamiętaj o złożeniu deklaracji (PIT-36, PIT-28). Deklaracja roczna powinna być złożona do 30 kwietnia następnego roku. Wiedz, że nie ma obowiązku zgłoszenia umowy najmu do Urzędu Skarbowego. Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, możesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednak kwota wolna od podatku dotyczy tylko osób, których zysk płynie tylko z wynajmu mieszkania. 

Rozliczanie wynajmu mieszkania przez firmę zarządzania najmem

Skorzystanie z usług zarządzania najmem sprawia, że nie trzeba martwić się rozliczeniami z urzędem czy też z samym najemcą. W InHarbor:

  • rozliczamy opłaty z najemcami,
  • wykonujemy rozliczenia roczne wg zużycia,
  • wspieramy najemców w sprawach prawnych np. bezpieczna umowa najmu.

Wiesz już jak rozliczać wynajem mieszkania. Zapraszamy do zadawania pytań i skorzystania z naszych usług zarządzania najmem!

Przeczytaj o czym jeszcze warto pamiętać wynajmując mieszkanie długoterminowo tutaj.