fbpx Skip to content

Blog

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Zarządzanie najmem Poznań.

Chcesz wynająć swoją nieruchomość, ale obawiasz się, że przytłoczą Cię wszystkie formalności, a poszukiwania lokatora okażą się niewypałem? Ten artykuł wyjaśnia jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek. Zarządzanie najmem w Poznaniu to nasza specjalność. Dlatego mamy nadzieję, że zamieszczone tutaj porady okażą się dla Ciebie przydatne! 

Odpowiedni dobór lokatorów 

O ile różnego typu kwestie formalne są przewidywalne i można się z nimi zapoznać w sieci, tak dobór lokatorów może wydawać się nie lada wyzwaniem. Co jeśli dana osoba nie będzie płacić za najem? A co jeśli zniszczy Twoje mienie? Żeby zapobiec takim sytuacjom, warto bardzo solidnie wyselekcjonować dobrego lokatora. Na początku należy ustalić wypłacalność potencjalnego wynajmującego prosząc o udokumentowanie jego dochodów. Zarówno forma zatrudnienia, jak i źródło oraz wysokość dochodów są istotne. Jeśli potencjalny najemca chce rozłożyć kaucję lub czynsz na raty, może być to wskazówką, że dany lokal jest dla niego zbyt drogi. Oczywiście istnieje także opcja, że dana osoba próbuje negocjować, tak żeby zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki najmu. Jeśli mamy do czynienia z osobami, które nie pracują np. ze studentami, warto zastosować poręczenie rodzica albo opiekuna prawnego. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie odpowiedniej osobie, spotkaj się z kilkoma osobami i wyselekcjonuj te, które najlepiej spełniają Twoje oczekiwania. Zawsze możesz skorzystać również z fachowej pomocy podczas szukania odpowiedniego lokatora. 

podpisywanie umowy najmu

Bezpieczna umowa najmu z lokatorem

Jeśli chcesz bezpiecznie wynająć mieszkanie, już na etapie szukania lokatora, warto dogłębnie omówić warunki umowy. Oprócz wysokości czynszu, dobrze jest zadbać o omówienie takich kwestii jak np. jak i kiedy rozliczamy rachunki za media, jaki jest termin zapłaty czynszu, czy czynsz do administracji pokrywa najemca lub jak będzie wyglądało rozliczenie ewentualnej niedopłaty wody. Warto wypisać sobie wszystkie kluczowe dla nas aspekty przed spotkaniem. Dzięki temu podczas spontanicznej rozmowy, nic nie umknie naszej pamięci i nie powstaną ewentualne niedopowiedzenia. Jeśli Twój potencjalny lokator jest wypłacalny, a ponadto zgadzacie się na poziomie oczekiwań, można przystąpić do wypełnienia umowy najmu. Warto przemyśleć także najem okazjonalny, o którym więcej możesz poczytać tutaj.

OC, czyli dodatkowe zabezpieczenie 

Oprócz bezpiecznej umowy najmu, w której zostaną zawarte wszystkie istotne postanowienia, warto pobrać kaucję w wysokości miesięcznego czynszu. W przypadku braku płatności w trakcie trwania najmu, będzie ona stanowiła dodatkowe zabezpieczenie. Zyskasz wówczas czas na podjęcie kolejnych kroków, które mają doprowadzić do rozwiązania tej niepożądanej sytuacji. Warto pamiętać także o tym, że przez lokatora mogą zostać wyrządzone szkody, których wartość znacznie przekracza wysokość kaucji. Dlatego dobrze jest postawić na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najemcy. Dla przyszłego lokatora będzie to niewielki koszt, a przy ewentualnych problemach np. przy zalaniu mieszkania lub uszkodzeniu parkietu, nie poniesiesz dodatkowych kosztów. 

[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]