fbpx Skip to content

Blog

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Perspektywa lokatora

Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Z pewnością wynajem to wygodna opcja, na którą decyduje się wielu ludzi. Jeśli jesteś inwestorem i wynajmujesz mieszkania, warto wiedzieć, na co wynajmujący zwracają swoją szczególną uwagę. Przygotowując mieszkanie pod wynajem lub poszukując własnych czterech ścian warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które zwykle decydują o wyborze lokalu. 

Lokalizacja to podstawa

Jednym z najważniejszych kryteriów jest dogodna lokalizacja mieszkania w danym mieście. Zwykle osoby poszukujące lokalu pod wynajem zwracają uwagę, czy znajduje się ono blisko miejsca zatrudnienia, uczelni lub ważnych punktów na mapie miejscowości. Kluczową rolę odgrywa często także wygodny transport publiczny oraz bliskie położenie sklepów, miejsc rozrywkowych, restauracji, szkół czy ośrodków sportowych. Dla jednego lokatora najważniejsza będzie infrastruktura przyjazna dzieciom, zaś inni docenią umiejscowienie blisko centrów handlowych, kin czy teatrów. Przy wyborze lokalizacji lokatorzy często zwracają również uwagę na to, czy mieszkanie znajduje się na osiedlu zabudowanym. Wiele osób doceni bezpieczeństwo, jakie zapewnia ochrona, monitoring i ogrodzenie. Inni zaś wybiorą wolnostojące bloki, dające więcej przestrzeni oraz terenów zielonych w pobliżu. 

Metraż i pierwsze wrażenie

na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Z pewnością, kolejnym ważnym elementem jest metraż, ilość pokoi oraz ich rozmieszczenie. Młody student chętnie zdecyduje się na kawalerkę lub dwupokojowe mieszkanie, zaś rodzina z dwójką dzieci wybierze mieszkanie z odpowiednio dużą liczba pokoi. Lokatorzy zwracają również dużą uwagę na atmosferę, jaka panuje w lokalu przy pierwszym oglądaniu. Odpowiednio urządzone, przytulne wnętrze, duża ilość światła wpuszczanego przez okna czy przestronność sprawiają, że pierwsze wrażenie wypada bardzo pozytywnie. Od razu w oczy rzuca się także jakość wnętrza, w tym stan podłóg, ścian i mebli, znajdujących się na wyposażeniu. Większość lokatorów zdecyduje się na mieszkanie, w które nie trzeba na wejściu inwestować, dlatego jego odpowiednie przygotowanie jest niezwykle ważne.

Przeczytaj, jak szybko i tanio poprawić wygląd mieszkania na wynajem: http://staryinharbor.commerseo.pl/2022/02/10/jak-przygotowac-mieszkanie-do-wynajecia/

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania, czyli cena nie najważniejsza, choć istotna

Inną istotną kwestią jest oczywiście cena wybranego mieszkania. Przy każdym lokalu pod wynajem powinna być ona adekwatna do stanu faktycznego wnętrza, wyposażenia, umiejscowienia oraz dodatkowych zalet. Przy odnowionym mieszkaniu, świeżo po remoncie oraz odpowiednio przygotowanym, większość potencjalnych interesantów będzie skłonna zapłacić więcej. W przypadku, gdy lokatorowi nie zależy na wyposażeniu czy wyglądzie, będzie on wolał zainwestować mniej w wynajem o niższym standardzie. Warto zwracać uwagę na potrzeby potencjalnych lokatorów, aby móc cieszyć się ich zadowoleniem oraz udaną współpracą.

O co pytać przy wynajmie mieszkania?

o co pytać przy wynajmie mieszkania

Poniżej prezentujemy kilka pytań, które często zadają potencjalni lokatorzy. Z pewnością warto ustalić kilka istotnych szczegółów. Trafne pytania to m.in.:

  1. Czy sąsiedzi są spokojni i życzliwi?
  2. Jak będą rozliczane media?
  3. Jakie jest podejście wynajmującego do dzieci, zwierząt i palenia w mieszkaniu?
  4. Czy wynajmujący ma dokument poświadczający własność mieszkania?
  5. Jak wygląda umowa najmu?
  6. Jakie są zasady wypowiedzenia umowy?

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Podsumowanie

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania. Jeśli jesteś wynajmującym, mamy nadzieję, że perspektywa lokatora w tym względzie okaże się dla Ciebie pomocna!

Jeśli jesteś Inwestorem i wynajmujesz mieszkania, nie musisz przeprowadzać ustaleń z Lokatorem samodzielnie. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy usługę zarządzania najmem: