fbpx Skip to content

Blog

Nowoczesne zarządzanie najmem krok po kroku

Nowoczesne zarządzanie najmem składa się z wielu czynności, które należy wykonać – od przygotowania nieruchomości, po skrupulatne rozliczenia z najemcą. Duża część procesu polega na współpracy z innymi ludźmi, co niejednokrotnie wiąże się ze stresem i nieprzewidywalnymi zdarzeniami. W tym artykule omówimy najważniejsze kroki, które trzeba wykonać, żeby prawidłowo zarządzać najmem swojej nieruchomości. Można je wykonać samodzielnie lub powierzyć te zadania specjalistom, takim jak InHarbor.

Nowoczesne przygotowanie nieruchomości pod wynajem 

Przystępując do przygotowywania nieruchomości pod wynajem należy mieć na uwadze kilka kluczowych elementów. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest określenie grupy docelowej. Zastanów się, kto będzie miał mieszkać w danym miejscu. Inaczej będzie trzeba przygotować nieruchomość dla seniorów, osób z dziećmi, a inaczej dla studentów. Gdy to już wiesz, być może trzeba będzie zabrać się za remont lub małe odświeżenie nieruchomości.

lokator zarządzanie najmem

Remont czy odświeżenie wnętrza?

Jest to bardzo istotne, aby nieruchomość dorównywała standardem do aktualnych wymagań rynku. Nawet niewielkie działania, takie jak odmalowanie zabrudzonej ściany pomogą Ci znacznie podnieść atrakcyjność wnętrza. Następnie możesz zadbać o wystrój mieszkania. Najwygodniej zastosować neutralne kolory. W ten sposób każdy z najemców będzie miał szansę na udekorowania mieszkania po swojemu. Dowiedz się, jak działa home staging.

Oświetlenie mieszkania i inne sprzęty

Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie, które pełni bardzo dużą rolę. Od światła zależy to, jak mieszkanie będzie się prezentowało, dlatego też warto zainwestować w nowe żarówki. Warto jest również zapewnić najemcy podstawowe wyposażenie między innymi w sprzęty AGD. Pamiętaj o tym, aby wynieść wszelkie rzeczy osobiste z mieszkania i dokładnie je wysprzątaj lub zatrudnij do tego fachowców. 

Poszukiwanie lokatora, który spełni oczekiwania właściciela mieszkania

Pamiętaj, że nie musisz wynajmować mieszkania pierwszemu lepszemu chętnemu. Już na samym początku warto jest ustalić swoje wymagania i to, co Ci będzie odpowiadało, a co nie. Możesz rozważyć kwestie takie jak: wiek najemcy, czy pracuje, czy jest palaczem oraz czy posiada zwierzęta. Otwartość może być tutaj atutem. Nie bój się dopytać potencjalnego lokatora o istotne dla Ciebie kwestie np. jego zarobki.

Nowoczesne zarządzanie najmem, a bieżące sprawy

Chcąc zarządzać najmem na własną rękę będziesz musiał pamiętać o kilku kluczowych sprawach. Należeć do nich będą między innymi kontrola nad wpływem opłat stałych oraz rozliczanie kosztów za media. Pamiętaj również, że czasem trzeba być dyspozycyjnym w razie nagłych sytuacji. Najemca powinien się z Tobą skontaktować nie tylko w przypadku sytuacji awaryjnych, ale również, gdy zepsuje się na przykład pralka lub zlew zacznie przeciekać. Nowoczesne zarządzanie najmem to z pewnością wsparcie się firmą, która zajmuje się tym na co dzień. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo swojego czasu, a zapłacisz nieduży % od swoich wpływów z tytułu wynajmu.

Profesjonalne zakończenie współpracy z lokatorem

lokator najem mieszkania

Chcąc profesjonalnie zakończyć współpracę z aktualnym lokatorem zacznij  przede wszystkim od sprawdzenia zapisów w umowie. Zgodnie z zasadami wypowiedzenia umowy poinformuj lokatora o sytuacji. Poinformuj go również o tym, ile czasu ma on na znalezienie innego mieszkania i wyprowadzkę. Wszystko musi odbywać się zgodnie z umową, która została obustronnie podpisana. Pamiętaj również o rozliczeniu się z najemcą z kaucji i ewentualnych uszkodzeń. Wszystko należy załatwić solidnie i na wysokim poziomie. 

Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz nam zlecić zarządzanie najmem Poznań lub w okolicach: