fbpx Skip to content

Blog

Prowadzenie mieszkania w Poznaniu i house flipping – jak wyłowić lokalną okazję?

O ile prowadzenie mieszkania w Poznaniu stanowi z reguły część inwestycyjnego portfela, tak jego dywersyfikacja może obejmować bardziej szerokie działania w postaci np. tzw. flipów. Mowa tu o inwestycji zakładającej zakup nieruchomości w celach podniesienia jej wartości oraz sprzedaży z określonym bilansem profitu.

Jak więc wobec wskazanego wyłapać perspektywiczną szansę na lokalnym rynku?

Prowadzenie mieszkania w Poznaniu w kontekście rozeznania w sektorze

Jeśli mamy to szczęście (i czas), aby zajmować się obsługą własnych inwestycji samodzielnie będziemy na bieżąco z trendami. A także z sytuacją w danym regionie.

Jest to de facto potrzebne, aby wybrać z szeregu ofert sprzedaży nieruchomości tę jedną z potencjałem, gdzie odremontowanie lokalu przyniesie zwrot z ulokowanego kapitału.

O ile więc prowadzenie mieszkania w Poznaniu stanowi składową naszych codziennych działań, tej bardziej wymagającej rozmachu inwestycji możemy z reguły szukać, wertując ogłoszenia osób prywatnych, sprzedających swoją posiadłość na lokalnym rynku.

Prowadzenie mieszkania w Poznaniu a house flipping, czyli jak pomaga znajomość rynku.

Całkiem dobrym i alternatywnym pomysłem po odpowiedniej ocenie ryzyka, będzie również rozejrzenie się po przetargach spółdzielczych i licytacjach komorniczych. Jako że w obu wypadkach najpewniej pozyskamy lokal poniżej ceny rynkowej. Zapewni to więc odpowiedni margines kapitałowy na odświeżenie nieruchomości celem późniejszej jej sprzedaży z odpowiednim profitem.

Prowadzenie mieszkania w Poznaniu a lokalne grupy docelowe

Jeśli zakładamy szybkie i bezproblemowe zbycie posiadłości, trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę bilans wydatków organizacyjnych. Do tych będą należeć:

Jak wybrać grupę docelową przy flipowaniu lokali, czyli prowadzenie mieszkania w Poznaniu a lokalny rynek.
  • koszty związane z remontem i przygotowaniem lokalu dla klienta (w tym home staging i profesjonalna sesja zdjęciowa);
  • 2% podatku PCC od wartości posiadłości (o ile nie nabywamy pierwszej nieruchomości. Od 2024 roku w przypadku 6 i większej liczby mieszkań musimy również uwzględnić, że będzie to 6%);
  • opłaty notarialne;
  • wykup certyfikatu energetycznego i ubezpieczenia;
  • wydatki na rzecz utrzymania (prąd, ogrzewanie, woda, czynsz).

Mając to na względzie i dokonując odpowiedniej kalkulacji, dobrze jest wybrać konkretną grupę docelową i stricte pod nią przygotować oraz urządzić wnętrze. Personalizacja jakkolwiek zawęża spektrum odbiorców, tak działa też na wybrany segment bardziej determinująco. A to przy chęci szybkiej sprzedaży lokalu staje się czynnikiem, który faktyczną transakcję przybliża znacząco.

Jeśli szukasz perspektywicznej okazji na poznańskim rynku nieruchomości, zobacz, jak podjąć przemyślaną i wymierną decyzję: