Każdy właściciel mieszkania na wynajem ma swoje własne preferencje co do wyboru przyszłego lokatora. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto wcześniej przygotować się do rozmów z potencjalnymi najemcami, aby żadna ważna kwestia nie mogła nam umknąć. O co pytać lokatora, żeby mieć pewność, że wiemy wszystko to, co niezbędne? Jak wynająć mieszkanie, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i naprawdę móc spać spokojnie? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Dlaczego moje ogłoszenie jest interesujące?
Dzięki odpowiedzi na to pytanie będziesz wiedzieć, jakie są pobudki lokatora do chęci wynajmu właśnie Twojej nieruchomości. Dodatkowo, osoby które nie są specjalnie zainteresowane, mogą mieć problem z udzieleniem odpowiedzi, a część powie wprost, że na razie chce się tylko zorientować.
Takie pytanie lub podobne może być również doskonałą okazją, żeby rozpocząć rozmowę o oczekiwaniach obu stron. Potencjalny najemca być może powie, że pracuje w okolicy, podoba mu się wystrój i bliskość parku, ponieważ będzie mieszkać ze swoim dzieckiem. Płynniej będzie można przejść do tematu źródła finansowania, którego weryfikacja pozwoli Ci uniknąć takich problemów jak np. fakt, że lokator nie płaci.
Możesz również przygotować sobie wcześniej listę pytań, które są dla Ciebie kluczowe, np. czy przyszły lokator nie będzie palił papierosów w mieszkaniu, czy jest gotowy podpisać umowę na określony okres czasu itp.
Od kiedy chce Pan/Pani wynająć mieszkanie?
To kluczowe pytanie ma na celu oszczędzić Twój czas i sprawnie zweryfikować, czy Wasze oczekiwania się pokrywają. Sami zainteresowani bardzo często od razu informują, kiedy chcą przeprowadzić się do nowego lokum. Jeśli jednak ta informacja nie padła, warto zadać pytanie już na początku rozmowy.
Jakie są zarobki, forma zatrudnienia i firma?
Dokładna weryfikacja możliwości finansowych lokatora to najważniejsza sprawa, która uchroni Cię od kłopotów. Znaczenie ma zarówno forma zatrudnienia, jak i zarobki oraz to, w jakiej firmie pracuje wybrana osoba. Dzięki pozyskaniu tych informacji będzie można sprawdzić, czy wszystko zgadza się z tym, o czym informuje potencjalny lokator i mieć spokojną głowę, że należy do uczciwych ludzi.
Czy ma Pani/Pan stałe miejsce pobytu i czy są skłonni do podpisania umowy najmu okazjonalnego?
Szczegółowo o najmie okazjonalnym pisaliśmy już w innym artykule, dlatego teraz przedstawimy Ci temat pokrótce. Jeśli lokator poda stałe miejsce pobytu, będziecie mogli podpisać zabezpieczającą Twoje interesy umowę najmu okazjonalnego. Dzięki takiej umowie, Ty jako właściciel nie będziesz mieć obowiązku zapewnienia najemcy lokalu zastępczego po wypowiedzeniu umowy. Oczywiście mowa tu o sytuacjach kiedy to lokator nie płaci i nie chce się wyprowadzić. Takie przypadki się zdarzają, dlatego polecamy kierować się zasadą przezorny zawsze ubezpieczony.