fbpx Skip to content

Blog

Remont mieszkania w starej kamienicy – co jest ważne?

Masz ochotę na remont mieszkania w starej kamienicy? Przed rozpoczęciem prac warto przygotować się na to, co Cię czeka. Remontowanie takiego wnętrza wymaga specyficznego podejścia i wiedzy.

W poniższym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac remontowych w starym budynku. W końcu, kamienice to prawdziwe skarby architektury, a remontowanie ich mieszkań to wyzwanie, którego efekty z pewnością będą warte włożonego czasu i wysiłku. Przekonaj się, jak przygotować się do remontu w starym budynku.

Stara kamienica tzn. jaka? 

Kamienice są charakterystyczną zabudową miejską, która była bardzo popularna do drugiej połowy XX wieku. Takie budynki zwykle mają solidną konstrukcję z cegły, grube ściany, wysokie sufity, piękne detale architektoniczne, a także często wspólne podwórko lub klatkę schodową. Zanim przystąpisz do remontu mieszkania w starym budynku, sprawdź, czy nie jest zakwalifikowany jako zabytek. Wiele starych kamienic zostało wpisanych do rejestru zabytków, co oznacza, że należy wystąpić o odpowiednie pozwolenie na przeprowadzenie remontu w takim mieszkaniu. 

Remont mieszkania w starej kamienicy – formalności

zarządzanie najmem Poznań

Planowany remont mieszkania w starej kamienicy, bez względu na jego zaawansowanie, wymaga odpowiednich pozwoleń. W przypadku drobnych prac remontowych wystarczy złożyć zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli planujesz remont generalny, w tym wyburzanie ścian nośnych, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego. Jeżeli kamienica znajduje się na liście zabytków, planowany remont należy poprzedzić uzyskaniem pozwolenia na prace remontowe. Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku, do którego trzeba dołączyć projekt budowlany, tytuł prawny do lokalu wnioskodawcy oraz dokument poświadczający kwalifikacje osoby zarządzającej remontem.

Profesjonalna ekipa i jakich błędów unikać?

Do remontu w kamienicy nie warto zatrudniać pierwszej lepszej ekipy. Specyficzne wnętrze wymaga odpowiedniego podejścia, które posiadają nasi specjaliści. Podczas remontu mieszkania w starej kamienicy, warto rozważyć renowację starych drzwi i okien zamiast ich wymiany. Nie tylko pozwala to zaoszczędzić, ale także odejmuje wiele problemów, związanych z elementami, które często trzeba wykonywać na wymiar. Również podczas wyburzania ścian działowych należy brać pod uwagę późniejsze potrzeby wypełnienia uszczerbków w suficie czy podłodze.

Od czego zacząć remont mieszkania w starej kamienicy?

zarządzanie najmem Poznań

Podstawą działania powinien być zawsze odpowiednio ułożony plan. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie przeanalizować najważniejsze potrzeby w mieszkaniu, rozważając każde za i przeciw. Niektóre elementy będą wymagały wymiany, jednak część z nich warto również poddać renowacji. Planując remont mieszkania w starej kamienicy zwróć uwagę również na koszty oraz zakres finansowy, jaki chcesz przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Pozwoli Ci to skuteczniej wybrać priorytety oraz zaplanować kolejne prace.

Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy pisaliśmy w tym artykule. Znajdziesz tam także informacje, co wchodzi w skład profesjonalnego kosztorysu.

Poznaj naszą ofertę usług remontowych: