fbpx Skip to content

Blog

Zakup mieszkania na wynajem — na co zwracać uwagę?

Wiele osób wie, że inwestowanie w nieruchomości przynosi spore zyski. Jeżeli posiadasz zgromadzony kapitał lub masz zdolność kredytową i planujesz zakup mieszkania na wynajem, pamiętaj o właściwym przygotowaniu się przed finalizacją transakcji. Podczas wyboru mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą przełożyć się na wysokość zysków i kosztów w przyszłości. Na co więc warto zwracać uwagę?

1. Odpowiednia lokalizacja

Jedną z najważniejszych rzeczy jest lokalizacja Twojego przyszłego mieszkania. To właśnie umiejscowienie danej nieruchomości sprawia, że jest ona atrakcyjna bądź nie dla przyszłych lokatorów. Rozważając różne opcje przed kupnem, oceń:

  • czy w pobliżu są sklepy, szkoły, place zabaw, inne udogodnienia
  • czy w pobliżu znajduje się dostęp do komunikacji miejskiej
  • czy w okolicy nie brakuje miejsca do parkowania samochodu
  • czy w pobliżu znajdują się tereny zielone (lasy, parki, łąki, rzeka itp.)

Te wszystkie czynniki wpływają mocno na atrakcyjność danej oferty, co może zaważyć o przyszłym powodzeniu w wynajmie.

2. Stan techniczny wybranej nieruchomości

małżeństwo chce kupić mieszkanie na wynajem

Faktyczny stan wybranego mieszkania to kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić. Szukając lokalu na rynku wtórnym, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jak prezentuje się mieszkanie, również w mało widocznych miejscach. Dokładne sprawdzenie stanu danej  nieruchomości pomoże Ci uniknąć niespodziewanych wydatków, związanych z większym remontem. 

Nie warto spieszyć się z decyzją, która może za sobą ciągnąć spore wyzwania finansowe. Pamiętaj, że masz prawo dopytać sprzedawcę o faktyczny stan techniczny, w tym o informacje, kiedy ostatnio były przeprowadzane prace remontowe. 

Przeczytaj też, jak wybrać ekipę remontową.

3. Układ mieszkania oraz jego rozmiar

Układ i rozmiar wybranego mieszkania odgrywają znaczącą rolę, nie tylko dla przyszłych lokatorów, ale również dla inwestora. Zwróć uwagę, że mieszkania od dwóch pokojów wzwyż cieszą się większą popularnością niż kawalerki. W dodatku większy metraż oraz korzystny układ mogą przyciągać zainteresowanie osób z różnych grup społecznych, w tym studentów czy par. Większe zainteresowanie może Ci gwarantować stabilność finansową oraz wiele możliwości wyboru lokatorów. 

4. Potencjalna wysokość czynszu oraz koszty utrzymania lokalu

kobieta chce kupić nieruchomość na wynajem

Ostatnią kwestią wartą przemyślenia jest obliczenie kosztów utrzymania lokalu, co będzie miało wpływ również na wysokość czynszu. Jako koszty utrzymania należy liczyć opłaty administracyjne, opłaty za media, ubezpieczenie lokalu oraz ewentualne opłaty związane z lokalnymi przepisami. Ich wysokość powie Ci, ile minimalnie powinien wynosić czynsz dla Twoich lokatorów, aby nie przynosił strat w wynajmie. 

Podczas ustalania wartości opłat za wynajem warto również rozeznać się wśród pobliskich mieszkań na wynajem i porównać oferty. Dzięki temu od razu zyskasz informacje o potencjalnej konkurencji, a wszystkie zebrane elementy pozwolą Ci ustalić opłacalność zakupu danego mieszkania.

Zakup mieszkania na wynajem to ważna decyzja, do której trzeba się przygotować. A po zakupie mieszkania, warto skorzystać z usługi profesjonalnego zarządzania najmem: