fbpx Skip to content

Blog

Zarządzanie najmem samemu czy przy pomocy profesjonalisty?

Posiadanie nieruchomości pod wynajem to dochodowe zajęcie, które dodaje także wiele obowiązków. Podejmując się zarządzania najmem warto wziąć pod uwagę, ile czasu oraz zaangażowania będzie potrzebne, aby móc skutecznie zadbać o własne lokale. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zająć się nieruchomościami na własną rękę, czy powierzyć to zadanie profesjonalistom. Na podjęcie tej decyzji wpływa wiele drobiazgowych czynników, które po dokładnym przemyśleniu dadzą odpowiedź. Jakie są plusy i minusy samodzielnego zarządzania najmem? Czy warto powierzyć swoje nieruchomości w ręce specjalistów?

Samodzielne zarządzanie najmem – czy warto?

zarządzanie najmem Poznań

Decydując się na samodzielne zarządzanie nieruchomością, należy wziąć pod uwagę, że będziesz poświęcać temu zajęciu wiele czasu i energii. Obowiązki względem lokalu to m.in.:

 

  • poszukiwanie najemców, 

  • regulowanie wszelkich płatności, 

  • wykonywanie niezbędnych napraw,

  • rozwiązywanie sporów między lokatorami,

  • prowadzenie ewentualnych działań windykacyjnych. 

Niezbędna będzie właściwa organizacja czasu i pracy, aby móc spokojnie wyrabiać się z obowiązkami. Osobom posiadającym doświadczenie w branży zdecydowanie łatwiej jest zajmować się lokalem na własną rękę. Przydatne będą takie cechy, jak:

 

  • odporność na stres 

  • skuteczność radzenia sobie w trudnych sytuacjach,

  • wiedza dotycząca zarządzania najmem.


Warto pamiętać, że w przypadku długotrwałego braku nowych lokatorów lokal nie zarabia na siebie, generując straty dla właściciela. Samodzielny wynajmem własnych nieruchomości bez odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności reagowania na zmieniającą się sytuację może sprawić nie lada problem.

Problem przy większej ilości nieruchomości

Choć jedna nieruchomość generuje już sporo obowiązków, możliwe jest skuteczne zajmowanie się nią, nie tracąc przy tym głowy. Jednak w przypadku, gdy posiadłości jest więcej, problem staje się większy. Każdy dodatkowy lokal to wielokrotność zajęć, jakie trzeba wykonać w pojedynczym miejscu. W takiej sytuacji bardzo istotne jest również ulokowanie powierzchni. Im dalej od siebie rozmieszczone są poszczególne nieruchomości, tym więcej problemu sprawia zarządzanie nimi samodzielnie. Równie kłopotliwe jest także dbanie o lokal w przypadku, gdy na co dzień właściciel mieszka w innym mieście lub za granicą. W takiej sytuacji o wiele lepiej od razu zainwestować w fachową pomoc.

Sprawdź ofertę zarządzania najmem

Profesjonalne zarządzanie najmem – dlaczego warto?

usługi zarządzania najmem

Wybór firmy zajmującej się zarządzaniem najmu lokali to doskonały pomysł bez względu na to, czy posiadasz jedną nieruchomość czy wiele. Odpowiednio wyszkoleni specjaliści zajmą się codziennymi obowiązkami, zaczynając od przygotowania lokalu. Choć powierzenie nieruchomości profesjonalistom wiążę się z wydatkiem, warto pomyśleć, że właściwie zarządzany lokal szybko na siebie zarobi, dzięki czemu finalne rozliczenia wyjdą na plus. W ramach usług jednej firmy masz zapewnioną kompleksową opiekę nad nieruchomością, włącznie z niezbędnymi remontami. To doskonała opcja zwłaszcza w przypadku wynajmu długoterminowego!

Chcesz uzyskać więcej informacji o wyjątkowej, kompleksowej usłudze Zarządzanie Najmem? Sprawdź tutaj: