fbpx Skip to content

Blog

Zysk z wynajmu mieszkania — jak go zwiększyć?

Zysk z wynajmu mieszkania można zwiększyć na kilka sposobów. Dziś przyjrzymy się, jakie to możliwości.

Wynajem własnego lokalu to jedna z inwestycji, która z pewnością może zapewnić dobry dochód miesięczny. Aby udostępnić swoje mieszkanie lokatorom i wypracować odpowiedni zysk, warto znać podstawowe zasady, które umożliwiają osiągnięcie satysfakcjonujących korzyści. W naszym artykule dowiesz się, co zrobić, aby zyski z wynajmu mieszkania były odpowiednie.

Co zrobić, żeby uzyskać jak największy czynsz?

zyski z wynajmu mieszkania

Zadbaj o świetny stan nieruchomości na wynajem (nie musisz inwestować dużo)

Aby zapewnić sobie zadowolenie lokatorów oraz zachęcić ich do wynajęcia mieszkania, warto zadbać o jego stan. Przed zawarciem pierwszej umowy doskonałym rozwiązaniem będzie remont lub odnowienie nieruchomości. Często wystarczy samo pomalowanie ścian, wyrzucenie zbędnych mebli czy wymiana zniszczonych detali, aby nadać wnętrzu zupełnie nową energię. Zadbane mieszkanie będzie chętniej wybierane i oglądane przez lokatorów, posiadających określone standardy. 

Jeżeli chcesz zwiększyć zysk z wynajmu mieszkania, możesz zadbać również o dodatkowe zalety wnętrza, w tym niestandardowe wyposażenie. Obecność sprzętów AGD i RTV, a także ciekawych elementów wystroju, tworzących klimat mieszkania, będzie idealnym powodem, dla którego wynajmujący będą skłonni zapłacić więcej.

Niedużym kosztem możemy znacznie podnieść atrakcyjność Twojego mieszkania. Dowiedz się więcej o home stagingu.

Zadbaj o dobrą promocję nieruchomości 

Oprócz zadbania o standard mieszkania, warto przemyśleć działania reklamowe, żeby przyciągać więcej zainteresowanych lokalem. Większa liczba potencjalnych najemców zwiększa szanse na uzyskanie wyższego czynszu. 

Ważny jest również profesjonalizm i pewne umiejętności sprzedażowe. Jeśli kilka osób zachwyci się Twoją nieruchomością (a wpływ na to ma także osoba prezentująca lokal), będą mogły się one licytować.

profesjonalne zarządzanie najmem

Czy wynajem się opłaca?

Mieszkania własnościowe to szczególny rodzaj majątku, który bardzo rzadko traci na wartości. Jednocześnie własny lokal może przynosić dodatkowy dochód, a w przypadku większej liczby wynajmowanych mieszkań może stać się podstawowym źródłem utrzymania. Jeżeli posiadasz mieszkanie w odpowiednim stanie oraz w dogodnej lokalizacji, warto je wynająć, aby mogło na siebie zapracować. 

Zysk z wynajmu mieszkania – przykład

Aby dowiedzieć się, jaki może być realny zysk z wynajmu mieszkania, warto zacząć od zapoznania się z cenami podobnych lokali w Twojej okolicy. Najlepiej zwizualizować sobie sytuację na konkretnym przykładzie. Zakładając, że posiadasz mieszkanie o metrażu 50 m2, a cena jego wynajmu to 2000 zł, zyskujesz dochód w skali roku rzędu 24 000 zł. Jeżeli koszt zakupu mieszkania wyniósł Cię 350 tys. zł, w takim przypadku roczna stopa zwrotu wyniesie ok. 7%. Oczywiście od wyliczonej kwoty należy odjąć również wysokość podatku, a także koszty związane z lokalem, w tym opłaty administracyjne.

Koszty wynajmu nieruchomości

Wyliczenie ostatecznych kosztów związanych z wynajmem lokalu opiera się na wielu czynnikach, a ich całkowita kwota powinna zostać odliczona od zysku. Na ich wysokość wpływa m.in. posiadanie kredytu hipotecznego na dany lokal, koszty niezbędnych napraw, opłaty za media czy opłaty administracyjne. Jeżeli chcesz, by wynajem przyniósł Ci odpowiednie zyski, zwróć uwagę na wysokość kosztów, związanych z utrzymaniem lokalu, dostosowując do nich wysokość czynszu.

W In Harbor zajmujemy się profesjonalnym zarządzaniem najmem, przygotowujemy lokale na wynajem i realizujemy skuteczne kampanie reklamowe nieruchomości. Dowiedz się więcej o tej usłudze: