fbpx Skip to content

Blog

Obsługa wspólnot mieszkaniowych – kiedy przeprowadza się głosowanie nad uchwałami?

Niezależnie od sytuacji, że obsługa wspólnot mieszkaniowych jest z reguły prowadzona przez wybraną grupę osób lub zarządcę, tak w przypadku działań wykraczających poza tzw. zwykły zarząd, konieczne staje się procedowanie zmian w obecności właścicieli mieszkań. A więc w ramach głosowania i ustanowionej uchwały.

Jakie sprawy i czynności wymagają więc odrębnego zebrania, aby mogły zostać wprowadzone?

Obsługa wspólnot mieszkaniowych – kiedy zarząd nie może decydować samodzielnie?

W skład czynności tzw. zwykłego zarządu wchodzą wszelkie operacje mające na celu bieżące funkcjonowanie wspólnoty i budynku. Zwłaszcza takie jak obsługa księgowa i administracyjna. Jednak bez uznania ze strony większości właścicieli lokali, zarząd (lub zarządca) nie może np.:

  • określić własnego wynagrodzenia lub wysokości kosztów jego funkcjonowania;
  • ustanowić rocznego planu gospodarczego;
  • zawyrokować o innym przeznaczeniu części wspólnej nieruchomości;
  • podzielić obiektu lub dokonać zakupu innego budynku.
Obsługa wspólnot mieszkaniowych — w jakich sytuacjach zarząd nie może podejmować decyzji samodzielnie?

Nie są to również wszystkie czynności wymagające uchwały, acz zwykła obsługa wspólnot mieszkaniowych to w istocie wszelkie te działania, które nie posiadają brzemiennego w skutkach wymiaru (np. podpisanie umowy z dostawą ciepła). Podczas gdy do tych większych spraw można w szczególności zaliczyć, np. operacje o zabarwieniu strategicznym (np. inwestycje lub przebudowy).

Obsługa wspólnot mieszkaniowych – jak wygląda proces przyjmowania uchwały?

Aby przeprowadzenie zmian było w ogóle możliwe konieczne jest głosowanie. A więc zebranie ponad 50% podpisów: „za”, które reprezentują właścicieli posiadających udziały w nieruchomości. W danym wypadku dopuszcza się możliwość głosowania w trzech odrębnych trybach, tj.:

  • wobec stawiennictwa na zebraniu;
  • indywidualnym;
  • mieszanym.
Obsługa wspólnot mieszkaniowych — jak wygląda proces podejmowania uchwał?

Ten ostatni jest połączeniem pierwszego i drugiego. Jeśli więc na zgromadzeniu nie pojawiła się odpowiednia liczba uprawnionych osób, uniemożliwiając przyjęcie uchwały większością głosów, można rozważyć tryb indywidualny lub mieszany.

Ten pierwszy polega na kontakcie z właścicielami lokali, np. w ich domach. Lub w ramach wyrażenia swojego: „za” poprzez odpowiednią platformę internetową. W czasie gdy tryb mieszany zakłada uznanie części głosów oddanych na zgromadzeniu oraz zebranie reszty w sposób zindywidualizowany.

Co ciekawe, obsługa wspólnot mieszkaniowych w takim wypadku zakłada, że wyznaczone do zbierania głosów jednostki lub określony podmiot, nie muszą zapukać do wszystkich zainteresowanych osób. Gdyż, o ile uzyska się większość podpisów: „za”, można przerwać ich dalsze kompletowanie.

Jeśli chcesz uwolnić głowę od zawiłości obsługi mieszkańców i budynku, zapewniając sobie pewność właściwego prosperowania, zobacz, jak zyskać bezwysiłkową, operacyjną płynność: