fbpx Skip to content

Blog

Zarządca budynku – jak i kiedy go zmienić?

O ile w nowopowstałych blokach zarządca budynku może być odgórnie przydzielony z ramienia dewelopera, tak nawet w takiej sytuacji w razie gdy nie realizuje on należycie powierzonych obowiązków, uda się go zmienić.

Jak więc ugryźć to zagadnienie i powołać nowy organ do obsługi wspólnoty mieszkaniowej?

Zarządca budynku i jego odwołanie – jak wygląda proces

Aby odzyskać kontrolę nad właściwym zarządzaniem nieruchomością, o ile nie przebiega ono w należyty sposób, należy podjąć kilka kroków. To znaczy:

  • zebrać właścicieli lokali posiadających 10% udziałów w nieruchomości;
  • złożyć podpisany przez nich wniosek dotyczący zwołania nadzwyczajnego zebrania wspólnoty;
  • zaprosić na zgromadzenie notariusza, aby zaprotokołować ewentualną zmianę;
  • podnieść odpowiednią uchwałę i przeprowadzić głosowanie.
Zarządca budynku — jak wygląda proces jego odwołania?

W danej sytuacji dotychczasowy zarządca budynku niekoniecznie będzie posiadać interes, aby doprowadzić do skutku takie spotkanie. Z tego też względu, aby uniknąć trudności przy jego organizacji, dobrze jest zabezpieczyć własne działania poprzez określenie z góry terminu i czasu zebrania.

Zarządca budynku a sposób prowadzenia nieruchomości

Opisany powyżej schemat dotyczy sytuacji, w której opiekę nad całością sprawuje tzw. zarząd powierniczy. A więc wszelkie działania nie są podejmowane wewnętrznie przez ścisłe gremium osób, wybrane do tego celu przez wspólnotę. Ma to zaś miejsce z ramienia zewnętrznego, instytucjonalnego podmiotu.

Zarządca budynku a zarząd prowadzony bezpośrednio przez właścicieli mieszkań vs. usługa świadczona przez zewnętrzną firmę.

W pierwszej sytuacji, o ile z reguły zarząd złożony z członków wspólnoty może przenieść część obowiązków na tzw. administratora nieruchomości. O tyle w danym wypadku znacznie łatwiej można go również odwołać.
W razie, jeśli nie wywiązuje się on zbyt sprawnie z powierzonych mu zadań, nie trzeba wnosić w takim ujęciu uchwały, jak miało to miejsce we wcześniejszym przypadku.

Rozwiązanie posiadanej z zewnętrznym organem umowy, przy jednoczesnym zachowaniu okresu wypowiedzenia, pozwoli bowiem zakończyć tę sprawę bez zwłoki.

Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni, a zarządca budynku nie spełnia naszych oczekiwań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie konieczności przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Jeśli szukasz kompleksowego wsparcia i właściwego podejścia do prowadzenia nieruchomości, zobacz, jak realizować te założenia ze spokojem o efekt: