fbpx Skip to content

Blog

Jak wynająć komuś mieszkanie legalnie i bez problemów?

W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak wynająć komuś mieszkanie legalnie i bezproblemowo. Będzie to kilka prostych porad na start, które uporządkują Ci informacje, jakie kroki należy wykonać. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, żeby uniknąć w przyszłości problemów z Lokatorami. 

Jak wynająć komuś mieszkanie szybko i w dobrej cenie?

Na początek ustalmy, jak wynająć komuś mieszkanie sprawnie i bez opóźnień. W tym celu musisz przygotować dobrą ofertę. Co to znaczy? Przede wszystkim zadbaj o:

  • jakościowe zdjęcia nieruchomości (o tym jak je zrobić pisaliśmy w tym artykule: kliknij),
  • dobrą treść ogłoszenia – powinny się tu znaleźć wszystkie warte uwagi informacje i korzyści dla wynajmującego,
  • promocję na portalach – możesz z tego zrezygnować, ale w wielu przypadkach, dzięki temu uzyskasz lepszą cenę. 

Kupując usługę zarządzanie najmem, zrobimy wszystko za Ciebie: http://staryinharbor.commerseo.pl/zarzadzanie-najmem/

Jak wynająć komuś mieszkanie bezpiecznie, czyli odpowiednia umowa 

bezpieczny wynajem mieszkania

Podstawą Twojego bezpieczeństwa jest dobrze skonstruowana umowa najmu. Zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • czy Lokator może podpisać umowę najmu okazjonalnego (zabezpieczy Cię to na wypadek braku płatności – egzekucja nie będzie wymagała rozprawy sądowej),
  • czy znasz zarobki i formę zatrudnienia Najemcy – bez tego trudno Ci będzie oszacować czy jest on wypłacalny,
  • czy masz przygotowany protokół zdawczo-odbiorczy – przyda Ci się zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu są sprzęty czy meble, które można zepsuć. Protokół będzie dowodem na to, co dokładnie znajdowało się w mieszkaniu przed wynajmem. 

Odpowiednia selekcja potencjalnych Lokatorów, czyli jak wynająć komuś mieszkanie bezpiecznie i bez ryzyka braku płatności

Będziesz czuć się bezpiecznie, jeśli przyszły Lokator to osoba uczciwa i wypłacalna. Dlatego nie bój się pytać o zarobki i formę zatrudnienia. To podstawa Twojego bezpieczeństwa. Bez weryfikacji Najemców możesz narazić się na kłopoty.

Jak legalnie wynająć mieszkanie, czyli Twoje opłaty 

Musisz pamiętać, że wynajmując mieszkanie zapłacisz podatek. Jak rozliczać wynajem mieszkania pisaliśmy bardzo szczegółowo w tym artykule: Jak rozliczać wynajem mieszkania? 2022 i 2023 rok.

Pamiętaj o możliwości zakupu OC Najemcy

wynajęcie mieszkania bezpiecznie

Twój Najemca ma możliwość zakupu OC. Będzie go to chronić w przypadku, jeśli zniszczy coś w mieszkaniu. Na rynku są dostępne bardzo dobre oferty – płaci się zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie. Najemca może nie być świadomy, że takie ubezpieczenie idzie z nim, nawet jeśli zmieni wynajmowane mieszkanie. Jeśli zgodzi się je wykupić, możesz spać jeszcze bardziej spokojnie. Jeśli z winy Lokatora nastąpi np. zniszczenie lub zalanie mieszkania, pieniądze wypłaci ubezpieczyciel. 

Wiesz już jak wynająć komuś mieszkanie w pełni bezpiecznie. Żeby nie musieć się o nic martwić, warto skorzystać z naszej kompleksowej usługi zarządzanie najmem. Napisz do nas, jeśli masz pytania!